Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Sekcja 232

  Iwona Dybał - Prezes Zarządu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali

  W nadchodzących dniach ma zostać zakończone w Stanach Zjednoczonych tzw. dochodzenie z Sekcji 232. Co ono oznacza i czy będzie miało wpływ na europejski i krajowy rynek stali?

  Wojna handlowa między USA a Chinami ma naprzemiennie etapy odwilży i podwyższonego napięcia. Wydaje się jednak, że wszczęte postępowanie z Sekcji 232 może stanowić dużą zmianę w relacjach handlowych pomiędzy mocarstwami a być może także innymi regionami świata. Ustawa Trade Expansion Act przewiduje bowiem w sekcji 232 przyznanie amerykańskiemu prezydentowi nadzwyczajnych uprawnień w dziedzinie ochrony handlu w przypadku zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Do dziś z przepisu tego korzystano dwukrotnie: w 1999 roku w odniesieniu do ropy i w 2001 roku w odniesieniu do żelaza i stali. Obecnie ponownie trwa dochodzenie w obszarze stali – jeśli negatywny wpływ taniego importu z Chin na bezpieczeństwo narodowe zostanie udowodniony, prezydent Trump otrzyma szerokie kompetencje w tym prawo natychmiastowego nakładania ceł. Co ciekawe, w takim przypadku możliwość wyeliminowania importu nie będzie dotyczyła jedynie Chin ale wszystkich partnerów handlowych.

  Chodzi tu o niebagatelną ilość ok 40 mln ton, które trafiają co roku do Stanów Zjednoczonych z zagranicy. Przy konsumpcji rzędu 100 mln i produkcji jedynie około 80 mln ton, wyeliminowanie znaczącej ilości importu mogłoby wpłynąć na kondycję krajowych producentów. Z drugiej strony, zamknięcie granic dla stali stanowiłoby poważny problem dla Kanady, Brazylii czy Korei Południowej bo to najwięksi partnerzy handlowi Stanów Zjednoczonych. Chiny, które stały się przyczyną całego dochodzenia, zajmują dopiero 10 miejsce wśród kierunków importu z wielkością eksportu do USA poniżej 1 mln rocznie. W ostatnich latach wielkość ta znacząco się zmniejszyła wskutek polityki anty-dumpingowej administracji Obamy.

  Oczywiście w całą sprawą wmieszana jest zapewne również wielka polityka, a dochodzenie z Sekcji 232 może stanowić element wywierania presji na Chiny czy Koreę. Zostawiając jednak polityczne rozważania, należy zastanowić się, jaki wpływ na światowy handel stalą miałoby zamknięcie Stanów Zjednoczonych dla wyrobów hutniczych z zagranicy. Wspomniane 40 mln ton stało musiałoby znaleźć innych nabywców. Z europejskich krajów najbardziej dotkliwe byłoby to dla Wielkiej Brytanii, której 10 proc eksportu wyrusza właśnie za ocean, czy dla Niemiec, które wysyłają tam około 5 proc. swojego eksportu.

  Trudniejsza w skutkach wydaje się do przewidzenia zmiana w przepływach stali na świecie, która może powstać w wyniku tak dużej zmiany. I tu zarówno Unia Europejska jak i Polska muszą bacznie obserwować bieg wydarzeń. Sekretarz handlu USA Wilbur Ross podczas niedawnej telekonferencji z kanclerz Angelą Merkel nie ukrywał (więcej piszemy o tym tutaj), że w przypadku udowodnienia zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego ze strony stalowego importu, restrykcje w postaci ceł mogą być poważne i szerokim wachlarzem objąć wszystkich dotychczasowych partnerów handlowych. Biorąc pod uwagę 36 innych barier celnych wprowadzonych dla europejskich firm z sektora stalowego w 2016 roku (w tym ze strony Rosji czy Indii), należy otwarcie zacząć mówić o powstającym nowym układzie w handlu stalą.

  Dotychczasowa reakcja Unii Europejskiej jest umiarkowana. Komisarz ds. handlu Cecilia Malmström zapowiedziała, że w związku z ostatnimi wydarzeniami w sektorze salowym, zamierza zaapelować do liderów podczas odbywającego się pod koniec tygodnia szczytu G20 w Hamburgu o potępienie protekcjonalizmu.

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint