Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Dobra energia

  Iwona Dybał - Prezes Zarządu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali

  Już po raz czternasty najważniejsi przedstawiciele branży energetycznej, ale także gazowej I paliwowej spotkali się na Kongresie Nowego Przemysłu aby dyskutować o przyszłości rynku. Jakie wnioski, także dla naszej branży, wynikają z zeszłotygodniowej konferencji PTWP w Warszawie?

  Polską energetykę czekają poważne zmiany, choć ani eksperci ani minister energii Krzysztof Tchórzewski nie mogą dać dziś jednoznacznej odpowiedzi w jakim kierunku pójdą. Światowa energetyka, zdominowana przez trzy d-trendy: decentralizację, digitalizację i dekarbonizację wpływa także na nasz rynek, na którym szczególnie ten ostatni trend wzbudza najwięcej kontrowersji. Silnie uwarunkowana sytuacją społeczno-ekonomiczną z jednej strony oraz regulacjami europejskimi z drugiej, polska energetyka oparta na węglu będzie odchodziła do przeszłości. Pytaniem, na które dziś nikt nie zna odpowiedzi, jest jakie będzie tempo jej odwrotu. Owszem, budowa Elektrowni Ostrołęka została ogłoszona ostatnią nową inwestycją węglową w polskiej energetyce, ale sam minister Tchórzewski jednocześnie wyraża nadzieję, że do 2050 roku udział węgla w miksie energetycznym będzie wynosił około 50 proc. Dla wielu ekspertów to mało realistyczna prognoza, bowiem zmian w energetyce w kierunku OZE po prostu nie da się zatrzymać z wielu powodów. O jednym z nich mówił sam minister i jest nim trudny do uzyskania konsensus z Unia Europejską, której polityka będzie raczej tylko się radykalizować w kwestiach ochrony środowiska. Bez względu jednak na to, w jakim kierunku pójdą zmiany w polskiej energetyce, czeka nas olbrzymi front modernizacyjny w przeciągu kilku najbliższych lat, w którym udział stali będzie niebagatelny. Bloki energetyczne są obecnie budowane w każdej spółce. Ponad 66 proc. z istniejących bloków ma ponad 30 lat i będzie musiała być w najbliższym czasie poddana przebudowie. Do tego dochodzą sieci przesyłowe, ewentualny rozwój energetyki jądrowej, wykorzystanie gazów elektorenergetyce oraz, co ponosiło podczas konferencji wielu ekspertów, gruntowna modernizacja ciepłownictwa. Ten segment rynku jest niezwykle przestarzały i wymaga właściwie natychmiastowych zmian, technologicznych i organizacyjnych.

  I jest oczywiście jeszcze OZE – rynek, z którym tak wielu dystrybutorów stali łączyło duże nadzieje, głównie w odniesieniu do energii wiatrowej. Prawdą jest, że w wyniku regulacji segment ten złapał zadyszkę ale jego przyszłość, także w Polsce, wciąż oceniana jest pozytywnie. Mówi się, że generacja wiatrowa w Polsce to może być nawet 25 GW oraz dodatkowy 9 GW w wietrze na morzu. Nowoczesne turbiny zmieniają efektywność energetyki wiatrowej i w dłuższej perspektywie czasowej na pewno nastąpi powrót do tego źródła energii.

  Kongres był również okazją do mówienia o wielu innych trendach, które sprawiają, że rynek ten staje się jeszcze bardziej ciekawy. Czeka nas zapewne rozwój energetyki rozproszonej, wyłączonej z głównych sieci, upowszechnienie elektormobilności, o którą zabiega premier Morawiecki oraz wzrost efektywności energetycznej z przemyśle i budownictwie – trendzie, który dla stali również będzie otwierał możliwości. W końcu dwa ostatnie trendy, o których wspomniano są równie ważne dla nas. Chodzi o digitalizację, która dopiero na poważnie wkroczy na rynek dystrybucji stali oraz trend nazwany „Energia Plus”, który w naszym sektorze z powodzeniem można by nazywać „Stalą Plus”. To wszystkie te zmiany, które w centralnym punkcie stawiają klienta a przed dystrybutorem stawiają wyzwanie zaoferowania mu jak najwyższego wachlarza usług i produktów, często nie związanych z podstawową prowadzoną działalnością. W wymiarze energetycznym jest to sprzedaż innych mediów w pakiecie czy też np. opieki zdrowotnej. W wymiarze stalowym jest to przejęcie składowania materiału za klienta, zaawansowana logistyka i transport, przetwórstwo materiału pod konkretny projekt ale także udział w projektowaniu i dostarczanie dodatkowych lub komplementarnych materiałów. Trend ten zarówno w energetyce jak i stali będzie rozwijał się bardzo dynamicznie.

  Energetyka to ważny odbiorca stali, choć od wielu lat powtarzamy, że największe zamówienia z tego sektora dopiero przed nami. Po kongresie energetycznym, jestem przekonana, że nie jest to tak bardzo odległy czas.

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint