Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Przegląd tygodnia 44/2018

  Zdjęcie: EUROMETAL

  Pierwsza konferencja PUDS o digitalizacji rynku dystrybucji stali. Transakcja przejęcia Ilvy zakończona.

  Digitalizacja rynku stali - pierwsza konferencja PUDS o cyfryzacji branży

  W minionym tygodniu ponad 100 przedstawicieli branży stalowej w Polsce wzięło udział w konferencji zorganizowanej przez Polską Unię Dystrybutorów Stali pt. „dystrybucja 4.0”. Spotkanie było poświęcone digitalizacji rynku dystrybucji i przetwórstwa wyrobów hutniczych.

  Konferencję otworzyła Iwona Dybał, Prezes Zarządu PUDS, przedstawiając wyzwania, jakie cyfryzacja niesie ze sobą dla dystrybucji stali oraz w jaki sposób wpłynie ona na modele biznesowe funkcjonujące w branży.

  Obecny stan digitalizacji hutnictwa oraz trendy w tym obszarze zostały przedstawione przez Macieja Kalbaczyka, Senior Managera McKinsey & Company Poland, natomiast Tomasz Plaskura, CMO Region East, ArcelorMittal Europe przedstawił wdrożone już działania w zakresie digitalizacji w koncernie ArcelorMittal.

  Pierwszą sesję zakończyła prezentacja Martina Hubenaka, przedstawiciela Portu w Antwerpii, największego portu stalowego w Europie, opisująca możliwości i potencjał portu oraz działania na rzecz cyfryzacji, w tym projekt BULKCHAIN.

  Następnie Georges Kirps, dyrektor generalny EUROMETAL, nakreślił potencjał digitalizacji dla dystrybutorów i przetwórców, który pozwala zoptymalizować złożoną segmentację klientów, oraz portfolio produktów i usług o znaczącej wartości dodanej.

  Tim Milde, CCO XOM Materials z Niemiec zaprezentował główne cechy internetowej platformy do sprzedaży stali, która jest otwarta na współpracę z wieloma dystrybutorami wyrobów hutniczych.

  Michał Jatczak z AON POLSKA zidentyfikował potencjalne zagrożenia cybernetyczne, które mogą napotkać firmy i instytucje w związku z gospodarką 4.0.

  Spotkanie zakończyło wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Andrzeja Sołdaty dotyczące wsparcia rządowego procesów cyfryzacji dla polskich przedsiębiorców.

  Partnerami konferencji były: Port w Anterwpii oraz AON Polska. Wydarzenie patronatem objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Patronat medialny - magazyn Stalowe Forum.

  Polska Unia Dystrybutorów Stali planuje zwołać zorganizować drugą edycję konferencji w połowie 2019 roku.

  Galeria zdjęć 

  (PUDS)

     

  Przejęcie Ilvy dokończone. Powstaje ArcelorMittal Italia

  1 listopada ArcelorMittal zakończył przejęcie największego włoskiego producenta stali Ilva, podała spółka w komunikacie. Nabywcą huty jest konsorcjum AM Investco, w którym ArcelorMittal ma większość 94,4 proc. udziałów, natomiast Banca Intesa Sanpaolo posiada pozostałe 5,6 proc.
  Ilva utworzy nowy klaster biznesowy w ramach ArcelorMittal Europe - Flat Products i będzie działa pod nazwą ArcelorMittal Italia.

  Nowy właściciel ma teraz uruchomić program inwestycyjny o wartości 2,4 miliarda euro, w tym plan inwestycyjny w dziedzinie ochrony środowiska o wartości 1,25 miliarda euro. Ponadto, plan inwestycji przemysłowych, w tym wymianę pieca nr 5, która ma zwiększy produkcję surowej stali do 8 milionów ton rocznie. , powiedział ArcelorMittal.

  Zgodnie z umową ArcelorMittal będzie dzierżawił Ilvę przez co najmniej cztery lata, za roczną opłatą za w wysokości 180 milionów euro. Kwota dzierżawy będzie stanowiła zaliczkę na poczet ceny zakupu w wysokości 1,8 miliarda euro. Kwota nabycia zawiera 1 mld euro kapitału obrotowego netto.

  Komentarze w sprawie przejęcia Ilvy.
  (ArcelorMittal, Platts)

    

  Liberty przejmie aktywa ArcelorMittal w Beneluksie

  Po przejęciu czterech hut ArcelorMittal w Europie w połowie października, Liberty House Group idzie o krok dalej. W minionym tygodniu grupa złożyła wiążącą ofertę nabycia ArcelorMittal Dudelange (Luksemburg) i linii należących do ArcelorMittal Liège (Belgia): do cynkowania ogniowego nr 4 i 5 w Flémalle; i wytrawiania na gorąco, walcowania na zimno i pakowania w Tilleur.

  Przyjmując wiążące oferty od Liberty na cały pakiet dezinwestycyjny, ArcelorMittal spełnia sugestie Komisji Europejskiej, która sugerowała znalezienie jednego nabywcę.

  Aktywa stanowią ostatnią część zbycia uzgodnionego z Komisją Europejską w trakcie dochodzenia w sprawie kontroli koncentracji w związku z przejęciem Ilvy.

  Wcześniej zainteresowanie liniami wyrażały NLMK, SSAB i Salzgitter.

  Tymczasem czeski premier Andrej Babis zgłasza obawy do wcześniej uzgodnionego już nabycia huty w Ostrawie przez Liberty. W piśmie do Margrethe Vestager, unijnej komisarz ds. konkurencji poprosił, aby zbadano kwestię sprzedaży huty. Czesi podnoszą, że zakład nie otrzyma odpowiedniego finansowania do przeprowadzenia niezbędnych modernizacji aby zakład pozostał konkurencyjny.
  (Kallanish)

     

  Komisja Europejska zbada joint venture Tata Steel i ThyssenKrupp

  W minionym tygodniu Komisja Europejska wszczęła szczegółowe dochodzenie w celu oceny propozycji utworzenia joint venture przez Tata Steel i ThyssenKrupp, zgodnie z Rozporządzeniem UE w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Na tym etapie Komisja obawia się, że połączenie może zmniejszyć konkurencję w zakresie dostaw różnych wysokiej jakości stali.

  Komisarz Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji, powiedziała: "Stal to kluczowy surowiec dla wielu towarów, których używamy w naszym codziennym życiu, a konkurencyjne ceny stali są niezbędne dla gospodarki europejskiej. Branże zależne od stali zatrudniają ponad 30 milionów ludzi w Europie i musimy być w stanie konkurować na rynkach światowych. Właśnie dlatego dokładnie przeanalizujemy wpływ planowanego połączenia przedsiębiorstw Tata Steel i ThyssenKrupp na efektywną konkurencję na rynkach stali.”

  Tata Steel i ThyssenKrupp należą do głównych producentów wyrobów płaskich ze stali węglowej i elektrotechnicznej ze znaczącymi zakładami produkcyjnymi w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), w szczególności w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

  Wstępne badanie rynku przeprowadzone przez Komisję ujawniło szereg kwestii ochrony konkurencyjności, związanych w szczególności połączeniem oferty obu spółek w zakresie:
  - stali do zastosowań motoryzacyjnych, która dotyczy różnych rodzajów stali, głównie ocynkowanych, używanych do produkcji samochodów i części samochodowych;
  - stali powlekanej dla branży opakowań takich jak puszki na żywność i aerozole;
  - stal elektrotechnicznej o zorientowanym ziarnie, która jest wykorzystywana do produkcji różnych produktów inżynieryjnych, takich jak transformatory.

  Na obecnym etapie Komisja obawia się, że po transakcji klienci będą mieli ograniczony wybór dostawców, a także wyższe ceny. Szczegółowe badanie skutków tej transakcji ma ustalić, czy obawy w zakresie naruszanie prawa ochrony konkurencji znajdują potwierdzenie.
  (Komisja Europejska)

     

  Sprzedaż i stany magazynowe niemieckich dystrybutorów stali w trzecim kwartale 2018

  Niemieckie zapasy wyrobów długich i płaskich wzrosły w trzecim kwartale do średnio 2,5 miliona ton w porównaniu do 2,4 miliona ton w poprzednim kwartale, wynika z danych niemieckiego stowarzyszenia dystrybutorów BDS.

  Ponadto wrześniowy poziom zapasów na poziomie 2,5 miliona ton wzrósł z 2,2 miliona ton we wrześniu 2017 roku.
  Średnie magazyny wyrobów długich ilości zapasów wzrosły o ok. 4 000 ton w 3 kw. do 886,642 ton, natomiast średnie zapasy wyrobów płaskich zyskały ponad 130 000 ton osiągając 1,59 miliona ton.

  Średnia miesięczna sprzedaż w ciągu kwartału spadła do 952 469 ton z 970 475 w poprzednim kwartale. Łączna sprzedaż we wrześniu wyniosła 901 713 ton, w porównaniu do 908 323 mln ton w roku ubiegłym
  (BDS/ S&P Global Platts)

        

  ArcelorMittal: wyniki finansowe w trzecim kwartale 2018

  ArcelorMittal, największy producent stali na świecie opublikował w minionym tygodniu wyniki finansowe za trzeci kwartał 2018 roku. Zysk operacyjny wyniósł 1,6 mld $, w porównaniu do 2,4 mld $ w poprzednim kwartale i 1,2 mld $ rok wcześniej.

  EBITDA wyniosło 2,7 mld $, o 11,2 proc. mniej w porównaniu do poprzedniego kwartału (3,1 mld $) oraz o 41,8 proc. więcej niż rok wcześniej (1,9 mld$).Zysk netto wyniósł 0,9 mld $, w porównaniu do 1,9 mld $ w poprzednim kwartale i 1,2 mld $ rok wcześniej.

  Produkcja stali surowej wyniosła 23,3 mln ton, o 0,5 proc. więcej w stosunku do proprzedniego kwartału i o 1,4 proc. mniej niż rok wcześniej. Dostawy stali wyniosły 20,5 mln ton, mniej o 5,5 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i o 5,4 proc. mniej niż rok wcześniej.

    

  Komentarz Lakshmi N. Mittal, Prezesa Zarządu ArcelorMittal:

  "Zgodnie z przewidywaniami warunki rynkowe w trzecim kwartale pozostały korzystne, co spowodowało znaczną poprawę EBITDA w pierwszych dziewięciu miesiącach w porównaniu z 2017 rokiem. Nadal obserwujemy silny popyt realny i zdrowe wskaźniki wykorzystania we wszystkich segmentach stali.

  W dalszym ciągu robimy duże postępy w realizacji naszego planu działania Action 2020, który poprawia wydajność naszej działalności i będzie ukierunkowany na dalszy wzrost produktów o wyższej wartości dodanej. Rozwijamy naszą działalność poprzez realizację ukierunkowanej i zdyscyplinowanej strategii, aby stworzyć długoterminową wartość. W ciągu 6 miesięcy od przejęcia własności Votorantim uzyskaliśmy znaczącą synergię i wzmocniliśmy naszą działalność w Brazylii. Jesteśmy przekonani, że podobny sukces odniesiemy w integracji i dostarczaniu szybkich rozwiązań w Ilvie, jednej z największych w Europie zintegrowanych stalowni, której transakcję przejęcia zamknęliśmy 1 listopada”
  Natomiast w Indiach niedawno zostaliśmy wyłonieni zwycięzcą w przetargu na Essar Steel, co stanowi wyjątkową okazję do wejścia na najszybciej rozwijający się rynku stali.

  Postęp, jaki poczyniła branża i nasza firma jest znaczący, ale nadal jesteśmy świadomi wyzwań, w tym dalszej globalnej nadwyżki zdolności produkcyjnych, i nadal jesteśmy zaniepokojeni wysokim poziomem przywozu na różnych rynkach. Wciąż kładziemy nacisk na redukcję zadłużenia netto i stabilny wyniki finansowe, aby mieć pewność, że możemy prosperować we wszystkich warunkach rynkowych."
  (ArcelorMittal)

      

  Rosja dołącza do UE i Turcji w sporze o taryfy

  Rosja przyłącza się do coraz większej liczby krajów, które kwestionują legalność ceł importowych na stal i aluminium, nałożonych przez Stany Zjednoczone w kwietniu tego roku w wyniku dochodzenia z sekcji 232, podał portal Kallanish.

  Ministerstwo Gospodarki Rosji zwróciło się do WTO z wnioskiem o powołanie panelu arbitrażowego, po tym jak sierpniowe formalne konsultacje zakończyły się fiaskiem.

  Oprócz Rosji Chiny, Indie, Unia Europejska, Kanada, Meksyk, Norwegia, Szwajcaria i Turcja również kwestionują taryfy. Gdyby wszystkie te kraje wystąpiły do WTO prosząc o arbitraż w tej sprawie, Stany Zjednoczone byłyby zmuszone bronić się w kilku postępowaniach jednocześnie.

  Władze UE już złożyły wniosek do WTO w celu ustanowienia arbitrażu w dniu 18 października, Rosja przystąpiła do tego wniosku tego samego dnia.

  Dotychczasową reakcją USA na działania UE, Indii czy Turcji było zaprzeczenie, jakoby taryfy miały formę środków ochronnych odrzucenie środków.

  W międzyczasie tureccy hutnicy mieli nadzieję, że ich 50 proc. cła zostaną obniżone do początkowych 25 proc. po uwolnieniu amerykańskiego pastora z tureckiego więzienia ponad miesiąc temu. Stają się jednak coraz mniej optymistyczni ze względu na to, że USA coraz silniej gra kartą bezpieczeństwa narodowego.
  (Kallanish)

    

  Bowim: wyniki finansowe w trzecim kwartale 2018

  Bowim S.A. opublikował szacunkowe wyniki jednostkowe za III kwartał 2018 r. Narastająco Spółka osiągnęła przychody w wysokości 1 054 mln zł, poprawiając ubiegłoroczny wynik o 18,2% i po raz pierwszy w historii przekraczając 1 mld zł przychodów już po pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego.

  W samym III kwartale przychody Bowimu wyniosły ponad 345 mln zł i były wyższe o prawie 10% w ujęciu rocznym. Narastająco za trzy kwartały 2018 r. zysk operacyjny Spółki wyniósł 25,6 mln zł, a zysk netto 9,2 mln zł.

  - W 2017 roku po raz pierwszy w giełdowej historii naszej Spółki osiągnęliśmy obroty przekraczające 1 mld zł. Tym bardziej jest mi miło poinformować o szacunkach, według których w tym roku 1 mld zł jednostkowych przychodów udało nam się wypracować już w pierwszych trzech kwartałach. Wynik ten pokazuje, że jesteśmy w stanie efektywnie odpowiadać na rosnący popyt na wyroby stalowe. Liczymy, że dzięki trwającym inwestycjom obsługiwane przez nas wolumeny nadal będą rosły – powiedział Jacek Rożek, Wiceprezes Zarządu Bowim S.A.

  Wiceprezes Bowimu wskazuje także, że wraz z końcem października znika ryzyko oskarżenia i wezwania Spółki przez organy skarbowe do zapłaty zaległego VAT-u, w razie wykrycia kolejnych nadużyć podatkowych wśród jej dostawców.

  Grupa Bowim kontynuuje realizację strategii na lata 2017-2020, która zakłada inwestycje o łącznej wartości powyżej 50 mln zł. Obecnie Spółka uruchamia magazyn wysokiego składowania w centrum logistyczno-magazynowym w Sosnowcu, który pozwoli na zmagazynowanie ok. 4 tys. ton wyrobów stalowych. W kolejnych latach planowany jest zakup nowej maszyny do cięcia poprzecznego blach w kręgu, doprowadzenie bocznicy kolejowej do centrum logistyczno-magazynowego w Sosnowcu oraz dalsze inwestycje w rozwiązania informatyczne, które poprawią efektywność Grupy.
  (Bowim)

     

  Cognor: wyniki finansowe w trzecim kwartale 2018

  Cognor Holding odnotował 32,27 mln zł skonsolidowanego zysku netto w III kw. 2018 r. wobec 4,93 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Zysk operacyjny wyniósł 45,31 mln zł wobec 16,95 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 550,67 mln zł w III kw. 2018 r. wobec 495,14 mln zł rok wcześniej.

  W I-III kw. 2018 r. spółka miała 73,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto w porównaniu z 30,64 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 1610,6 mln zł w porównaniu z 1345,08 mln zł rok wcześniej.
  W ujęciu jednostkowym zysk netto w I-III kw. 2018 r. wyniósł 68,23 mln zł wobec 32,88 mln zł zysku rok wcześniej.
  (ISBnews)

     

  Konsorcjum Stali: wyniki finansowe w trzecim kwartale 2018

  Konsorcjum Stali odnotowało 11,61 mln zł skonsolidowanego zysku netto w III kw. 2018 r. wobec 9,83 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Zysk operacyjny wyniósł 15,26 mln zł wobec 13,22 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 484,93 mln zł w III kw. 2018 r. wobec 405,75 mln zł rok wcześniej.

  W I-III kw. 2018 r. spółka miała 28,75 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 25,26 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 1 396,98 mln zł w porównaniu z 1 137,86 mln zł rok wcześniej.
  W ujęciu jednostkowym zysk netto w I-III kw. 2018 r. wyniósł 28,19 mln zł wobec 26,09 mln zł zysku rok wcześniej.
  (ISBnews)

    

  Konsorcjum Stali: rekomendacja dot. dywidendy za 2018 i 2019 rok

  Zarząd Konsorcjum Stali zamierza wnioskować do walnego zgromadzenia akcjonariuszy o przeznaczenie całości wypracowanych zysków za lata obrotowe 2018 i 2019 na kapitał zapasowy, podała spółka, prezentując politykę w sprawie podziału zysku.

  „W ocenie zarządu spółki, pozostawienie w spółce całości zysku spółki wypracowanego za lata obrotowe 2018 i 2019, pozwoli na przeznaczenie tych środków m.in. pod nowe inwestycje, a tym samym pozwoli na utrzymanie pozycji jednego z liderów w branży. Czynnikiem decydującym przy rekomendacji zarządu odnośnie przeznaczenia wypracowanych zysków spółki za lata obrotowe 2018 i 2019 w całości na kapitał zapasowy spółki jest konieczność zapewnienia spółce odpowiedniego poziomu płynności finansowej oraz kapitału niezbędnego do rozwoju jej działalności. Przyjęcie niniejszej polityki umożliwi dalszą rozbudowę i modernizację bazy dystrybucyjnej spółki, przy zapewnieniu jej bezpieczeństwa finansowego i płynnościowego”

  Wartość przewidywanych nowych inwestycji na lata 2019-2020 wynosi ok. 26 mln zł. Ponadto spółka jest w trakcie realizacji planu inwestycyjnego na lata 2016-2019. Jednocześnie zarząd może w przyszłości podjąć decyzje o weryfikacji powyższych założeń w przypadku wystąpienia w przyszłości zmiany czynników, w oparciu o które została przyjęta niniejsza polityka, podano także.
  (ISBnews)

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint