Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Produkcja stali zapowiada wzrost inwestycji

  wsa.org

  Produkcja stali jest mocno skorelowana ze zmianą dynamiki inwestycji – wynika z analiz portalu ekonomicznego SpotData. Porównanie danych za ostatnie kilka lat sugeruje, że ożywienie inwestycyjne w polskiej gospodarce może nastąpić już wiosną przyszłego roku.

  Towarem, którego produkcja najlepiej wyprzedza zmiany inwestycji w gospodarce jest stal surowa – twierdzi Ignacy Morawski, ekonomista, założyciel i właściciel portalu internetowego SpotData (www.spotdata.pl) . Analizując dane ekonomiczne z ostatnich lat Ignacy Morawski odkrył m.in. występowanie ścisłej korelacji pomiędzy wielkością produkcji stali, a poziomem inwestycji w gospodarce – wzrost produkcji stali poprzedzał ożywienie w inwestycjach. I przeciwnie – spadek produkcji stali przekładał się na zmniejszenie tempa inwestycji. „W ostatnich miesiącach produkcja stali rosła wyraźnie, co może wskazywać, że wchodzimy w okres odbicia inwestycji” – pisze Ignacy Morawski na portalu SpotData. I dodaje, że w poprzednim cyklu inwestycyjnym nakłady inwestycyjne zwiększyły się (w ujęciu rok do roku) dwa kwartały po odbiciu produkcji stali. „To wskazywałoby na wyraźnie przyspieszenie inwestycji od drugiego kwartału 2017 r.” – stwierdza szef SpotData.
  Ostatnie załamanie inwestycji w polskiej gospodarce miało miejsce w roku 2013 i miało związek m.in. z zakończeniem projektów związanych z mistrzostwami EURO 2012. Załamaniu temu towarzyszył spadek produkcji stali.
  Ożywienie inwestycyjne zdają się potwierdzać m.in zapowiedzi kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe do końca 2016 r. ogłosi jeszcze przetargi o wartości 2,7 mld zł, wobec czego łączna ich wartość wyniesie ok. 27 mld zł. Z kolei w 2017 r. zarządca infrastruktury kolejowej planuje ogłosić przetargi o łącznej wartości 12 mld zł. - Zakładaliśmy, że wartość ogłoszonych przetargów na koniec tego roku wyniesie 25 mld zł. W tej chwili możemy powiedzieć, że z tymi przetargami, które ogłosimy jeszcze do końca tego roku, wartość ta wyniesie około 27 mld zł - powiedział prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.
  Nie ujawnił, jaki wielki przetarg kolejowy zostanie ogłoszony jeszcze w 2016 r. Ze wcześniejszych zapowiedzi wynika jednak, że chodzi o przetarg na budowę kolejowego tunelu średnicowego pod centrum Łodzi.
  – Nastąpiło przyspieszenie ogłaszania przetargów, obecnie mamy przygotowane postępowania przetargowe na kilkanaście miliardów zł, około 12 mld zł chcemy ogłosić w roku 2017 – dodał Merchel
  Prezes powiedział, że wszystkie projekty będące obecnie w fazie przetargowej będą podpisane w przyszłym roku. - Ich wartość natomiast będzie niewątpliwie niższa. Szacujemy, że na 27 mld zł ogłoszonych w 2016 roku przetargów wartość podpisanych kontraktów wyniesie około 20 mld zł - dodał.
  Merchel podał, że na koniec 2017 roku będzie ogłoszone 60-70 proc. przetargów, objętych Krajowym Programem Kolejowym (KPK). Przyjęty przez rząd we wrześniu 2015 r. KPK na lata 2014-2023 zakładał łączne nakłady na inwestycje w infrastrukturę kolejową w wysokości 67,5 mld zł, w tym w 2016 r. na poziomie 7,1 mld zł, w 2017 r. 6,2 mld zł, a w 2018 r. 9,6 mld zł.
  W czwartek PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z konsorcjum Trakcji PRKiI jako liderem umowę na modernizację trasy Trzebinia - Jaworzno Szczakowa na linii E30 Katowice - Kraków. Wartość umowy to 365 mln zł brutto. Zakończenie modernizacji całej linii Kraków – Katowice planowane jest na 2020 r. Dzięki inwestycji czas przejazdu pociągów na trasie Kraków – Katowice skróci się o godzinę.
   

  Prześlij innym

  Powiązane artykuły:

  Projekt i realizacja: direktpoint