Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Kondycja polskiego przemysłu szybko się poprawia

  sxc.hu

  Sytuacja polskiego sektora przemysłowego poprawia się. Obliczany przez firmę IHS Markit indeks managerów logistyki PMI dla Polski w grudniu 2016 r. osiągnął poziom 54,3 pkt., najwyższy od 17 miesięcy. Analitycy sygnalizują najsilniejszy od kwietnia 2011 r. wzrost presji inflacyjnej oraz najszybszy od marca 2015 r. wzrost poziomu zatrudnienia.

  Według najnowszych badań wskaźnika PMI przeprowadzonych przez firmę IHS Markit w ostatnim miesiącu 2016 r. warunki gospodarcze w polskim sektorze przemysłowym wciąż się poprawiały. Odzwierciedlał to szybszy wzrost wielkości produkcji, liczby nowych zamówień i poziomu zatrudnienia oraz ponowna ekspansja eksportu.
  - Rok 2016 zakończył się bardzo dobrze dla polskiego sektora przemysłowego. Grudniowe dane wykazały wzrost wielkości produkcji, poziomu zatrudnienia oraz liczby nowych zamówień. Najnowsze prognozy IHS Markit przewidują, że do stycznia 2017 r. ekspansja produkcji przemysłowej rok do roku osiągnie próg 8 proc. Oznaczałoby to najsilniejszy wzrost od początku 2015 r. – komentuje Trevor Balchin, starszy ekonomista IHS Markit.
  W grudniu 2016 r. wskaźnik PMI utrzymał się powyżej neutralnego progu 50 punktów dwudziesty siódmy miesiąc z rzędu, wskazując na poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. Ponadto wzrósł z najniższego poziomu odnotowanego w październiku 2016 r. (50,2 pkt.) do 54,3 pkt., wykazując najszybsze ogólne tempo wzrostu w sektorze od lipca 2015 r.
  Grudniową poprawę koniunktury odzwierciedlały wszystkie subindeksy: produkcja, nowe zamówienia, poziom zatrudnienia, czas dostaw oraz poziom zapasów pozycji zakupionych. Najnowszy odczyt plasuje się wysoko ponad średnią z badań długoterminowych (50,4 pkt.), choć średnia za 2016 r. (51,9 pkt.) jest niższa niż średnie zarejesrtowane w ciągu ostatnich dwóch lat: 2014 – 52,0 pkt. i 2015 – 53,2 pkt.
  Tymczasem grudniowe osłabienie złotego oraz podwyżki cen metali i ropy pociągnęły za sobą gwałtowny wzrost presji inflacyjnej. Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.
  - W grudniu koszty produkcji wciąż rosły, a 14,5- punktowy skok Wskaźnika Kosztów Produkcji zaobserwowany na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy był bezprecedensowy w historii badań. Ponadto ceny wyrobów gotowych wzrosły w najszybszym tempie od pięciu i pół roku. Będzie to mieć znaczący wpływ na przewidywania odnośnie ogólnych presji inflacyjnych, które mogą wzrosnąć w 2017 r. szybciej niż się tego spodziewano – dodaje Trevor Balchin.
  W grudniu 2016 r. liczba nowych zamówień zwiększała się w najszybszym tempie od marca, a eksport wzrósł pierwszy raz od września 2016 r. Natężony napływ nowych zleceń oraz gwałtowny spadek zaległości produkcyjnych poskutkowały najszybszym wzrostem wielkości produkcji od czerwca 2015 r.
  Najnowsze dane wykazały silne presje kosztowe w sektorze przemysłowym. Średnie koszty produkcji zwiększyły się w najszybszym tempie od stycznia 2012 r., w związku z osłabieniem złotówki jak i wzrostem globalnych cen metali oraz ropy.
  Według ekspertów firmy Markit nasilenie się presji na podwyżkę kosztów w ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2016 r. roku to „bezprecedensowy wzrost w historii badań”. Większe obciążenie kosztowe zmusiło polskich producentów do najgwałtowniejszej podwyżki cen od kwietnia 2011 r. Ponadto, przyspieszenie tempa inflacji liczonej miesiąc do miesiąca stawek pobieranych za wyroby gotowe było trzecim najgwałtowniejszym skokiem w historii badań.
  W grudniu 2016 r. polscy producenci przyspieszyli także procesy rekrutacyjne. Poziom zatrudnienia w sektorze wzrósł rekordowy czterdziesty pierwszy miesiąc z rzędu. Tempo ekspansji było najszybsze od marca 2015 r.
  Wzrost popytu na środki produkcji utrzymał presje na łańcuchy dostaw. Aktywność zakupowa zwiększyła się czwarty raz w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Tempo ekspansji było najszybsze od marca 2014. Czas dostaw natomiast wydłużył się dziewiąty miesiąc z rzędu. Tymczasem poziom zapasów przed i poprodukcyjnych obniżył się tylko marginalnie

   

  Prześlij innym

  Powiązane artykuły:

  Projekt i realizacja: direktpoint