Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Przegląd tygodnia 48/2017

  Zdjęcie: xinhuanet.com

  Global Forum o nadprodukcji stali, dąbrowska stalownia z nowymi konwertorami, trudna sytuacja odbiorców stali w Wenezueli.

  Global Forum w Berlinie o nadwyżkach mocy produkcyjnych

  W minionym tygodniu w Belinie odbyło się Global Forum – spotkanie ministrów z państw, będących największymi producentami stali. Głównym celem było wypracowanie rozwiązań dotyczących nadwyżki mocy produkcyjnych na rynku stali, które mają zostać wdrożone w 2018 i 2019 roku.

  Zgodnie z porozumieniem państwa muszą zapewnić wolnorynkowe mechanizmy na rynku stali, powstrzymać się od zakłócających rynek dotacji i innych rządowych środków wsparcia, które przyczyniają się do nadwyżki zdolności produkcyjnych, zapewnić równe szanse między przedsiębiorstwami państwowymi i prywatnymi oraz ustanowić skuteczne plany rekcji na sytuację na rynku.

  W porozumieniu uznano ponadto, że u podstaw nadwyżki zdolności produkcyjnych leżą praktyki zakłócające rynek. Powinno się wdrożyć ścisłe mechanizmy monitorowania zdolności produkcyjnych oraz plany implementacji uzgodnień na lata 2018-2019.

  Kwestię nadwyżki zdolności produkcyjnych kilkakrotnie podnosił przewodniczący Komisji Europejskiej Juncker na szczeblu zarówno dwustronnym, jak i wielostronnym, zwłaszcza podczas dwóch ostatnich szczytów G20. Inicjatywa Global Forum została zapoczątkowana w grudniu 2016 r, jako realizacja postulatów szczytu G20 w Hangzhou. Spotkania są wspierane przez OECD a ich ustalenia mają być prezentowane podczas szczytów G20.

  W pierwszej kolejności członkowie Global Forum powinni teraz zapewnić szybkie zastosowanie uzgodnionych zasad i zaleceń oraz udostępnić - w pierwszej połowie 2018 r. - informacje na temat kroków podjętych w celu wyeliminowania subsydiów zakłócających rynek. Globalne forum będzie się nadal spotykać co najmniej trzy razy w roku w celu monitorowania realizacji zobowiązań.

  Cecilia Malmström, komisarz ds. handlu UE: „Problem nadmiernych zdolności produkcyjnych na rynku stali ma rzeczywisty wpływ na życie ludzi - zwłaszcza tych, którzy stają się bezrobotni. Dzisiaj uzgodniliśmy ważny i skuteczny pakiet, aby poradzić sobie z pilną kwestią globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym, stworzyć równe szanse i wesprzeć wzrost i zatrudnienie w UE. Jest to globalne wyzwanie i należy się nim odpowiednio zająć. W okresie poprzedzającym 11. konferencję ministerialną Światowej Organizacji Handlu w Buenos Aires, osiągnięty sukces podkreśla znaczenie wielostronnej współpracy w rozwiązywaniu globalnych problemów. Oczywiście nasza praca jeszcze się nie zakończyła. Teraz musimy przejść do realizacji. Nasz przemysł, pracownicy, odbiorcy i obywatele są zależni od skutecznego wykonania tych zobowiązań. Jako gospodarz Forum w przyszłym roku, UE będzie uważnie śledzić wdrażanie tych środków.”

  Thomas J. Gibson, Prezydent Amerykańskiego Instytutu Żelaza i Stali (AISI): „Jesteśmy wdzięczni i doceniamy inicjatywę i zaangażowanie rządu Stanów Zjednoczonych w rozwiązywanie problemu globalnego kryzysu nadwyżki zdolności produkcyjnych stali i zakłócających rynek rządowych polityk i praktyk, które ją napędzają. Ogromne nagromadzenie zdolności produkcyjnych w innych krajach, które przyczyniło się do historycznego poziomu nieuczciwego handlu towarami przywożonymi do Stanów Zjednoczonych, jest najważniejszym problemem, z którym obecnie boryka się przemysł stalowy. Opublikowany dzisiaj raport Światowego Forum koncentruje się głównie na potrzebie wyeliminować zakłócających rynek dotacji i innych środków, które przyczyniają się do nadwyżki mocy produkcyjnych oraz zapewnieniu równych szans między producentami stali z sektora prywatnego a przedsiębiorstwami państwowymi. Jednak te i inne zalecenia polityczne przedstawione przez Globalne Forum będą miały sens tylko wtedy, gdy będą faktycznie wdrażane przez rządy. Same obietnice nie rozwiążą problemów stojących przed globalnym przemysłem stalowym; konkretne działania rządów muszą następować w krótkim czasie. Jednocześnie dalsze wprowadzanie środków ochronnych, w tym sekcji 232 i przepisów antydumpingowych, ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania, że przemysł USA nie zostanie dodatkowo uszkodzony przez nieuczciwy handel stalą. Naszym zdaniem polityka handlowa, która łączy ochronę rynku z międzynarodowym zaangażowaniem, jest najlepszą okazją do pomyślnego rozwiązania problemu globalnego kryzysu nadwyżki zdolności produkcyjnych w stali.”
  (Komisja Europejska, AISI)

   

  Dąbrowska stalownia z nowymi konwertorami

  W zakładzie w Dąbrowie Górniczej, trwają prace przy wymianie konwertora tlenowego nr 3. To już trzecia, nowa jednostka, w którą będzie wyposażona stalownia w Dąbrowie Górniczej.

  Nowy konwertor wstawiono na stanowisko robocze 20 listopada. Teraz trwa wyposażanie jednostki w urządzenia sterownicze. Testy na zimno zaplanowano na początek grudnia. Około 12 grudnia przewidywany jest pierwszy wytop.

  Kontrakt na wymianę i modernizację konwertora realizowany jest „pod klucz”. Za dostawę, demontaż starego i montaż nowego urządzenia odpowiedzialne jest konsorcjum firm PRIMETALS Austria i ZKS Ferrum z Katowic.

  – Również w technologii przychodzi czas na „pokoleniową wymianę”. Robimy kolejny krok w kierunku poprawy warunków BHP, środowiskowych, a także unowocześnienia i automatyzacji procesów technologicznych. Modernizacja urządzeń peryferyjnych, którą prowadzimy równocześnie w naszym zakładzie zapewni nam stabilną produkcję w perspektywie kilkudziesięciu lat – podkreśla Tomasz Dziwniel, dyrektor zakładu.

  Operacja wstawienia nowego konwertora tlenowego została przeprowadzona 20 listopada. Ważący ponad 700 ton kolos przewieziony został na stanowisko robocze za pomocą dwóch suwnic o udźwigu 500 ton każda. Identyczne operacje w ArcelorMittal Poland miały miejsce w latach 2014 i 2016, gdy wymieniane były odpowiednio konwertory numer 2 i 1.
  (ArcelorMittal Poland)
     

  Trudna sytuacja odbiorców stali w Wenezueli

  Wenezuelskie źródła w sektorze stalowym twierdzą, że kontrola cen szkodzi przemysłowi stalowniczemu i obróbce metali – podał portal Kallanish.
  „Polityka kontroli cen jest negatywna, niszczy produkcję krajową, nie można zmusić nikogo do produkowania ze stratą" - powiedział prezes federacji producentów stali Fedecamaras, Carlos Larrazabal.

  "Bez surowców i wsadu, huty produkują coraz mniej, koszty rosną, a cena pozostaje zamrożona - końcowym rezultatem jest to, że produkcja zatrzymuje się i zaczynamy mieć do czynienia z niedoborem” - powiedział Larrazabal.

  Wenezuelscy producenci stali próbowali zmienić sposób, w jaki rząd kontroluje ceny krajowych dostaw, ale nie byli w stanie przeforsować zmian w tym roku.

  Uczestnicy rynku podnoszą, że potrzebny jest nowy, zrównoważony sposób kontrolowania cen, ponieważ większość realizowanej w kraju sprzedaży znajduje się poniżej kosztów produkcji, co obniża jej poziom i podnosi ceny dostępnych produktów.

  Liczba dystrybutorów, którzy mogą kupować bezpośrednio od producentów stali jest niewielka. Sprzedają oni materiał z marżą, co oznacza jeszcze większą cenę już na start dla pozostałych dystrybutorów oraz znacząco większa dla odbiorców końcowych.

  Historycznie ceny prętów zbrojeniowych w Wenezueli były kontrolowane przez rząd, który narzucił stalą kwotę dla państwowych producentów na poziomie 440 USD/t ex-mill. Niemniej jednak, w obliczu braku produkcji prętów zbrojeniowych na terenie całego kraju, źródła rynkowe twierdzą, że materiał jest odsprzedawany po 2300 USD/t.

  Sidor, największy producent stali w Wenezueli, wyprodukował 240 tys. ton stali surowej w okresie styczeń-październik, co stanowi wzrost o 4,5% rok do roku z 230 tys. ton w tym samym okresie 2016 roku. Roczne zdolności produkcyjne huty wynoszą 5,1 mln ton.
  (Platts)

     

  Prowincja Shanxi z nową hutę elektrod grafitowych

  W mieście Datong, w chińskiej prowincji Shanxi powstała huta elektrod grafitowych o rocznej mocy produkcyjnej 20 tys. Inwestycja o wartości 400 milionów juanów (60 milionów dolarów) została zrealizowana w 60 dni, podczas których zainstalowano sprzęt i przeprowadzono testy. Szacowana roczna wartość produkcji wyniesie 1,5 miliarda juanów. Utrzymujący się silny popyt, niedobór elektrod i ich wysoka cena na rynku przyspieszyła decyzję o inwestycji i samą budowę.

  Globalne ceny elektrod grafitowych wzrastają od pierwszego kwartału 2017 roku. Wobec zakazu produkcji w piecach indukcyjnych oraz niskiej ceny złomu, wiele chińskich hut przeniosło produkcję do pieców elektrycznych. Z kolei polityka walki z zanieczyszczeniem powietrza znacząco ograniczyła produkcję elektrod. Na obecny poziom cen wpłynęła ponadto seria fuzji wśród producentów a także ograniczona produkcja w związku z niskimi cenami w roku ubiegłym
  (Kallanish)

     

  Nowe cło na chińską stal

  Turcja nałożyła cła antydumpingowe na chiński import wyrobów płaskich ze stali niestopowych na poziomie 16,9 -22,6proc. Niższą stawką zostały obłożone produkty Jiangyin Xingcheng Special Steel Works, natomiast stawką 22,55 proc. wszystkie pozostałe przedsiębiorstwa.
  Postępowanie zostało zainicjowane w grudniu 2016 roku n wniosek Erdemir.
  (Steelguru)

     

  ArcelorMittal Europe inwestuje w technologie cyfrowe oraz centra doskonałości dla nowych technologii

  ArcelorMittal Europe finansuje wdrażanie technologii cyfrowych w każdym obszarze działalności. Odbywa się to w roku, w którym tempo postępu technologicznego osiągnęło punkt krytyczny. Aditya Mittal, dyrektor generalny ArcelorMittal Europe oraz dyrektor finansowy grupy, przemawiając podczas firmowego dnia medialnego w Europie, powiedział: „Rok 2017 jest przełomowym czasem dla procesu cyfryzacji w firmie. Przez wiele lat kładliśmy nacisk na korzystanie z technologii cyfrowych, głównie z korzyścią dla klientów, ale obecnie ArcelorMittal dokonuje znaczących inwestycji nie tylko pod względem zasobów, ale także czasu i uwagi kierownictwa. Celem tego jest utrzymanie czołowej pozycji w branży stali, jeśli chodzi o postępy w cyfryzacji”.

  Wim Van Gerven, członek komitetu zarządzającego odpowiedzialny za cyfrową transformację przemysłu oraz dyrektor generalny działu biznesowego „Północ” (BD North) w ArcelorMittal Europe – Flat Products, podczas firmowego dnia medialnego mówił o tym, dlaczego możliwości wynikające z cyfryzacji i Przemysłu 4.0 tak szybko rosną: „Technologie cyfrowe — komercyjne i przemysłowe — nie są dla naszej firmy niczym nowym. Wdrażamy je od lat, aby doskonalić procesy w firmie: nasze aktywa są wysoko zautomatyzowane, a w wielu przypadkach także ze sobą połączone. Nowe dla nas jest natomiast tempo zachodzących zmian. Nie musimy już czekać dwóch lub trzech lat na opracowanie i przetestowanie prototypowych wersji, gdyż zajmuje to kilka miesięcy”. Zmiany, takie jak niższa cena czujników, które są w zakładach ArcelorMittal zużywane w tysiącach, oraz zdolność do używania technik big data przy przetwarzaniu ogromnych ilości danych pochodzących z czujników, dają nam możliwości, które jeszcze dwa lata temu nie istniały.

  Uświadamiając sobie korzyści płynące ze współpracy nad takimi projektami, spółka utworzyła w Belgii, Francji, Luksemburgu, Polsce i Hiszpanii centra doskonałości, w których opracowywane są nowe technologie — od wersji prototypowych do wersji gotowych: „Obecnie, jeśli odwiedzimy którykolwiek z naszych zakładów na świecie, przede wszystkim na terenie Europy, znajdziemy w nim małą grupę ludzi pracujących wspólnie nad znalezieniem nowych rozwiązań. To naprawdę fascynujące, że tak duży producent stali może sobie radzić z wyzwaniami w taki sposób jak start-up. Większość osób szukających zatrudnienia w branży stali nie spodziewałaby się takich możliwości w ArcelorMittal. Jest to ekscytujące zarówno dla naszych obecnych, jak i przyszłych pracowników”, dodaje Aditya Mittal.

  Na początku miesiąca spółka ArcelorMittal Poland ogłosiła utworzenie centrum badań i rozwoju ArcelorMittal Poland Research & Innovation, którego zadaniem jest kierowanie wielofunkcyjnymi zespołami i wspieranie ich w procesie wdrażania nowych technologii cyfrowych oraz programu Przemysł 4.0 z myślą o zwiększaniu konkurencyjności i utrzymaniu czołowej pozycji w branży.

  W ramach wdrażania technologii cyfrowych ArcelorMittal prowadzi projekty:
  - „wirtualnej walcowni”, która łączy wszystkie walcownie, systemy i portfele zamówień Flat Products, eliminując tym samym geograficzne czy techniczne ograniczenia;
  - podniesienie jakości produktów poprzez lepsze prognozowanie dzięki zaawansowanym analizom big data i przetwarzaniu rozproszonemu, oznacza to, że problemy związane z produkcją mogą zostać wykryte, zanim w ogóle wystąpią, co pozwala na stwierdzenie wad na wczesnym etapie;
  - optymalizacja kosztowa działów produkcji i logistyki. Na przykład ośrodek badań i rozwoju w Avilés (Hiszpania) opracował unikalną, przełomową technologię dla obsługi linii produkcyjnej, wzorując się na ruchu kolonii mrówek. Technologia ta znacząco wpłynęła na lepszą wydajność produkcji. Zastosowanie zautomatyzowanych składów, połączonych z harmonogramem obsługi linii i urządzeniami do transportu, takimi jak dźwig autonomiczny, oznacza mniejsze zapotrzebowanie na zapasy i krótszy czas realizacji zamówień, a są to znaczące korzyści związane z łańcuchem dostaw.
  - digital twinning. Technologia digital twinning polega na budowaniu wirtualnych modeli rzeczy lub procesów produkcyjnych, która umożliwia doskonalenie ich na bieżąco i pozyskiwanie danych. W przypadku linii produkcyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego ArcelorMittal wykorzystuje digital twinning do tworzenia cyfrowych odcisków zwoju, który ma być dostarczony do klienta. Wady jakościowe są zaznaczane za pomocą kodu kreskowego na zwoju i łączone z cyfrową repliką zwoju znajdującą się w chmurze. Klienci mogą podczas dostawy zwoju automatycznie zeskanować kody kreskowe, a następnie sprawdzić dane dotyczące jakości znajdujące się w chmurze i dostosować swoje działania na podstawie informacji pobranych za pomocą kodów.

  Mając na uwadze skalę zmian kulturowych, które mają miejsce wskutek rozwoju technologii cyfrowych, Wim Van Gerven poruszył także temat strategii firmy dotyczącej zasobów ludzkich, której celem jest rozwijanie umiejętności pracowników w tym zakresie: „Zmiany kulturowe, które dotyczą firmy, są tak samo ważne jak postęp cyfryzacji — transformacja cyfrowa jest procesem, który wpływa na spółkę jako całość, i doskonale zdajemy sobie sprawę, że musimy zapewnić transformację kulturową także naszemu personelowi. Odpowiednie przygotowanie naszych pracowników pomoże nam w pełnym osiągnięciu ambicji w zakresie cyfryzacji”, wyjaśnił.
  (ArcelorMIttal Europe)

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint