Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Przegląd tygodnia 45/2017

  Zdjęcie: ArcelorMitall

  Wyniki finansowe ArcelorMittal, porozumienie w sprawie ETS, spada chiński eksport.

  ArcelorMittal: wyniki finansowe za trzeci kwartał 2017

  Całkowite dostawy stali w 3 kwartale 2017 r. największego producenta stali na świecie wyniosły 21,7 mln ton w porównaniu do 21,5 mln ton w 2 kw. 2017 r. (wzrost o 1 proc.) i 20,3 mln ton w 3 kw. 2016 roku (wzrost o 6,8 proc.). Większe dostawy stali zanotowano w Brazylii (+ 12,1 proc.), NAFTA (+ 4,3 proc.) i ACIS (+ 3,2 proc.), natomiast mniejsze w Europie (-3,3 proc.).

  Sprzedaż w 3 kw. 2017 r. wyniosła 17,6 mld USD w porównaniu do 17,2 mld USD w 2 kw. 2017 r. (wzrost o 2,3 proc.) i 14,5 mld USD w 3 kw. 2016 r. (wzrost o 21,5 proc.).

  Przychody operacyjne wyniosły 1,2 mld USD w 3 kwartale 2017 r. w porównaniu do 1,4 mld USD w 2 kw. 2017 r.(spadek o 11,2 proc.) i 1,2 mld USD w 3 kw 2016 r. (wzrost o 2,5 proc.)

  EBITDA wyniosła w 1,9 mld USD w 3 kwartale 2017 r. w porównaniu do 2,1 mld USD w 2 kw. 2017 r. (spadek o 8,9 proc.) i 1,897 w 3 kw. 2016 r. ( wzrost o 1,5 proc.).

  Zysk netto wyniósł 1,2 mld USD w 3 kwartale 2017 r. w porównaniu do 1,3 mld USD w 2 kwartale 2017 r. (spadek o 9.9 proc.) i 0,7 mld USD w 3 kwartale 2016 r. (wzrost o 77 proc.)

  "Korzystne warunki rynkowe złożyły się na kolejny solidny kwartalny wynik, ze znacznie poprawionym wynikiem EBITDA za pierwsze dziewięć miesięcy. Warunki operacyjne nadal się poprawiają, a kluczowe wskaźniki, w tym wskaźnik PMI ważony według ArcelorMittal zakłada pozytywną perspektywę na 2018 rok. Jesteśmy zadowoleni z postępów, jakie poczyniliśmy, ale działamy w obszarze dużej konkurencji, charakteryzującym się nadwyżką zdolności produkcyjnych i wysokim poziomem przywozu. Naszym priorytetem pozostaje strategia Action 2020, we wdrażaniu której robimy duże postępy.” – powiedział Lakshmi N. Mittal, Prezes Zarządu ArcelorMittal.
  (ArcelorMittal)

   

  ArcelorMittal: perspektywy rynkowe

  Przy okazji publikacji najnowszych danych finansowych, spółka zaprezentowała prognozy dotyczące globalnego zużycia stali.
  ArcelorMittal prognozuje, że jawna konsumpcja stali na świecie w 2017 roku wzrośnie o około 2,5-3 proc. W rozbiciu na regiony, firma przewiduje największe wzrosty dla Chin (2,5-3,5 proc) głównie dzięki większemu zapotrzebowaniu przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego oraz dla Stanów Zjednoczonych (2-3 proc.) dzięki większemu zapotrzebowaniu ze strony sektora maszyn i budownictwa.  W Europie ArcelorMittal spodziewa się, że wzrostu popytu głównie dzięki budownictwu i rynkowi maszyn, które mają zwiększyć zużycie na kontynencie o 0,5-1,5 proc.  W Brazylii spółka oczekuje większego zużycia na poziomie 2-3 proc, natomiast w obszarze krajów WNP konsumpcja ma wzrosnąć 2-2,5 proc.
  (ArcelorMittal)

   

  Jest wstępne porozumienie w sprawie ETS

  W minionym tygodniu kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie reformy systemu handlu emisjami.
  Dobiegają zatem końca trwające od wielu miesięcy negocjacje, których wynik ma zostać zaprezentowany podczas szczytu klimatycznego w Bonn (13-14 listopada).

  Komentarz dyrektora generalnego europejskiego stowarzyszenia EUROFER Axela Eggerta dostępny jest tutaj.

    

  Chiński eksport dalej spada

  Chiny wyeksportowały 4,89 mln ton gotowych wyrobów stalowych w październiku, co stanowi spadek o 35,3 proc. rok do roku. Dane wskazują, że eksport Chin w całym 2017 roku wyniesie około 75-80 mln ton, mniej w o 30 proc. w stosunku do 2016 roku i o 33 proc. porównując do rekordowego 2015 roku podaje portal Kallanish.

  Chiny wyeksportowały w październiku średnio zaledwie 157 742 ton stali dziennie, co stanowi najniższą wartość od lutego 2013 r. Wolumeny były znacząco ograniczone głównie za sprawą wysokich cen krajowych i eksportowych.

  Jak zauważa portal, ceny w Chinach pod koniec września spadły, zatem biorąc pod uwagę przesunięcie czasowe między podpisaniem zamówienia a dostawą z Chin, wolumeny eksportowe mogę wzrosnąć przed końcem roku. Jednak nie odwróci to tendencji spadkowej, w listopadzie i grudniu przewiduje się, że eksport będzie w dalszym ciągu spadał r/r.

  W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy roku Chiny wyeksportowały 64,49 mln stali, co stanowi spadek o 30,4 proc. r / r. Jeśli eksport pozostanie tak słaby, jak w październiku, wolumen na rok może wynieść zaledwie 75 mln ton.

  Natomiast import stali do Chin również spada, do 950 000 ton w październiku, z 1,24 mln we wrześniu. To daje wynik gorszy o 12 proc. rok do roku. Po 10 miesiącach wyniósł wzrósł on zaledwie o 0,5 proc. do 10,96 mln ton.
  (Kallanish)

   

  Indie poszukują szyn

  Indyjskie Ministerstwo Kolei, które zarządza czwartą co do wielkości siecią kolei na świecie, zmaga się z wieloma wypadkami w związku z starzejącą się infrastrukturą. Rząd Modiego podjął decyzję o przeprowadzeniu ogromnych inwestycji, mających unowocześnić szlaki kolejowe w kraju. Jednak niewystarczająca produkcja ze strony państwowego Steel Authority of India Ltd (SAIL) może pokrzyżować te plany.

  Rząd, który stara się promować krajową produkcję poprzez kampanię „Make in India”, napotyka na opór ze strony niektórych państwowych nabywców, którzy oczekują szybkich i tanich dostaw. W związku z zaistniałą sytuacją Indian Railways ogłosiły w połowie października przetarg na dostawę 717 000 ton szyn – pierwszy dopuszczający zagranicznych dostawców stali. Wartość przetargu może wynieść nawet około 30 miliardów rupii (464 miliony dolarów)..

  W roku finansowym 2017/18 oczekuje się, że SAIL dostarczy 920 000 ton, czyli tylko 65 procent celu, zgodnie z listem wysłanym przez indyjskie koleje do Ministerstwa Stali. W kolejnym roku SAIL ma

  W 2018/19 oczekuje się, że SAIL dostarczy 1,3 miliona ton, znacząco mniej niż oczekiwania indyjskich kolei. czyli 1,5 miliona ton, o które zabiegają koleje.

  "Potrzebujemy szyn. SAIL nie jest w stanie dostarczyć szyn. To wszystko "- powiedział Ashwani Lohani, prezes zarządu Indian Railways, dodając, że spółka nie ma zamiaru zmieniać zasad przetargu.

  W odpowiedzi indyjskie Ministerstwo Stali wezwało Indian Railways do zaprzestania naruszania polityki "Make in India", która wymaga, aby we wszystkich projektach infrastrukturalnych o wartości ponad 500 milionów rupii wykorzystana była stal produkowana w Indiach.
  Indian Railways utrzymuje jednak, że bezpieczeństwo pasażerów uzasadnia zwolnienie z polityki "Make in India". Rząd może dokonać takiego wyjątku w przypadku zbyt małej produkcji lub niedostępności szczególnych gatunków stali.
  (Reuters)

   

  Brazylia wstrzymuje decyzję o cłach

  Platts poinformował, że Ministerstwo Rozwoju, Przemysłu i Handlu Brazylii odłożyło do stycznia decyzję o ewentualnym wprowadzeniu ceł antydumpingowych na import stali gorącowalcowanej z Chin i Rosji. zastosowaniu lub niestosowaniu ceł antydumpingowych na import chińskiej i rosyjskiej stali walcowanej na gorąco. W trakcie postępowania, udowodniono zarówno dumping jak i szkodę dla krajowego rynku, jednak użytkownicy końcowi poprosili brazylijski rząd o niewprowadzanie ceł aby uniknąć inflacyjnego wpływu na ostateczne ceny produktów. Rząd przychylił się częściowo do tego wniosku, dając branżom odbierającym stal czas do stycznia na udowodnienie swoich tez.

  Wniosek o wszczęcie postępowania antydumpingowego został złożony przez brazylijskich producentów stali ArcelorMittal, CSN i Gerdau. Dochodzenie rozpoczęło się w kwietniu 2016 r. a decyzja jest spodziewana 20 stycznia.
  (Steelguru)

   

  Interpipe i Vallourec utworzą joint venture

  Niemiecki urząd ds. konkurencji zatwierdził utworzenie spółki joint venture złożonej z należącego do Wiktora Pinchuka Interpipe oraz Vallourec Tubes.

  Interpipe powiedział w oświadczeniu złożenie wniosku w niemieckim urzędzie oraz otrzymanie pzoytywnej odpowiedzi, zaznaczając, że „współpraca będzie dość ograniczona zarówno pod względem finansowym, jak i wolumenów”.

  Jak podano, firma dostarczy dodatkowych informacji po zakończeniu procedur rejestracyjnych.
  (Steelguru)

   

  ArcelorMittal Poland wśród donatorów Krakowa

  W gronie nominowanych do nagrody Mecenasów Kultury Krakowa znalazł się ArcelorMittal Poland.
  W tym roku tytuły zostały przyznane po raz 21. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 6 listopada podczas uroczystości w sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

  – Kultura zawsze była elementem, który świadczył o atrakcyjności Krakowa – jest to jeden z filarów naszego miasta. Kultura powinna być niezależna, jednak aby się rozwijać, potrzebuje sponsorów, którzy pozwolą jej wchodzić na wyższy poziom. Chciałem serdecznie podziękować wszystkim instytucjom, które dzisiaj otrzymują tytuł Mecenasa Kultury Krakowa roku 2016, bez was kultura krakowska nie byłaby na takim poziomie, jakim jest obecnie – mówił Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa podczas uroczystości wręczenia tytułu Mecenasa Kultury Krakowa 2016.

  Zwycięzcami konkursu i uhonorowani złotymi statuetkami zostali w tym roku Grupa PZU w kategorii „Donator” i Marcin Ruta – Konsul Honorowy Czarnogóry w kategorii „Sponsor”.

  ArcelorMittal Poland znalazł się w gronie 23 nominowanych do tytułu Mecenasa Kultury Krakowa w roku 2016, w kategorii „Donator”. Ten tytuł przyznawany jest za stałe i znaczące współfinansowanie instytucji i wydarzeń kulturalnych związanych z Krakowem (np. darowizny, dotacje) i oceniany według kryterium wysokości wkładu finansowego i ciągłości mecenatu nad jednym podmiotem lub przedsięwzięciem.

  - Współpracujemy na co dzień z działającymi w Nowej Hucie ośrodkami kultury, wspieramy imprezy dla mieszkańców organizowane przez rady dzielnic: w tym roku były to m.in. nowohuckie dożynki i Dzień Bieńczyc czy Mistrzejowic. Natomiast jeśli chodzi o wielkie imprezy miejskie – to byliśmy partnerem ubiegłorocznego Sylwestra w Krakowie, dzięki temu mieszkańcy mogli spędzić tę jedyną noc w roku na wspólnej zabawie – mówi Anna Bochenek z Biura Komunikacji i Dialogu Lokalnego.

  Podczas uroczystego spotkania w Sali obrad Rady Miasta Krakowa odebrała ona z rąk prezydenta Krakowa dyplom „za stałe i znaczące współfinansowanie instytucji i wydarzeń kulturalnych związanych z Krakowem”.
  (ArcelorMittal Poland)

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint