Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Przegląd tygodnia 36/2018

  Porozumienie ArcelorMittal ze związkami zawodowymi w Ilvie, Wielki piec nr 2 wraca do pracy, sprzedaż niemieckich dystrybutorów.

  Jest porozumienie ArcelorMittal ze związkami zawodowymi w Ilvie

  ArcelorMittal i związki zawodowe reprezentujące pracowników w hucie Ilva osiągnęły porozumienie o przejęciu włoskiego producenta stali w minionyczwartek, tuż przed ostatecznym terminem zakończenia transakcji – podał portal S&P Global Platts. Porozumienie, które zobowiązuje ArcelorMittal do osiągnięcia wyższych celów w zakresie zatrudnienia i ochrony środowiska, wydaje się położyć kres historii przejęcia Ilvy, która ciągnie się od pięciu lat.

  Według ArcelorMittal transakcja zostanie zakończona zgodnie z prawem 1 listopada. „Porozumienie pracownicze wyszczególnia rozwiązania dla każdego obecnie zatrudnionego pracownika Ilvy” - napisał ArcelorMittal w oświadczeniu. „Firma zobowiązała się początkowo zatrudniać 10 700 pracowników w oparciu o obowiązujące umowy o pracę, a ponadto w latach 2023-2025 ArcelorMittal zobowiązał się zatrudnić wszystkich pracowników, którzy będą podostawali pod zwierzchnictwem administracyjnym Ilvy”. „Istnieje teraz wyraźna droga do zamknięcia transakcji i rozpoczęcia ważnej pracy związanej z rewaloryzacją Ilvy" - powiedziała Aditya Mittal, prezes Grupy ArcelorMittal, dyrektor finansowy i dyrektor generalny ArcelorMittal Europe.

  „Chcemy zacząć działać tak szybko, jak to możliwe, ponieważ Ilva wymaga pilnych inwestycji w celu sprostania wyzwaniom środowiskowym i operacyjnym. Kiedy formalnie przejmiemy na własność Ilvę, naszym priorytetem będzie zapewnienie stabilności operacyjnej, a jednocześnie rozpoczęcie wdrażania znaczących programów inwestycyjnych o wartości 2,4 mld EUR (2,78 mld USD)" - powiedział Mittal. „Obejmuje to zarówno nasz plan przemysłowy, jak i plan ochrony środowiska, który został dodatkowo wzmocniony podczas dyskusji nad przyspieszeniem kluczowych projektów.”

  W oświadczeniu włoski rząd nazwał porozumienie „najlepszym rezultatem, który można było osiągnąć w najgorszych możliwych warunkach.” „Postęp, który udało się osiągnąć podczas negocjacji, pokazuje, że dziś, podobnie jak w ostatnich latach, ponowne rozważenie kwestii środowiska i zatrudnienia było możliwe, a nawet konieczne, aby zagwarantować ochronę interesu publicznego”.

  Według Prokuratury Generalnej, która zapewnia poradę prawną rządowi włoskiemu, oferta sprzedaży Ilva miała kilka istotnych kwestii prawnych, ale nie na tyle ważnych, aby umowa była nieważna, pozostawiając rządowi włoskiemu podjęcie ostatecznej decyzji, czy ją anulować .

  Minister Pracy i Rozwoju Gospodarczego Włoch, Luigi Di Maio, powiedział w sierpniu, że przetarg, w którym ArcelorMittal kupił Ilvę, może nie być ważny, wywierając tym samym presję na strony, gdyż zbliżał się termin transakcji (15 września). Di Maio poprosił o opinię prawną po tym, jak ANAC – włoski urząd antykorupcyjny, zbadał przetarg, wskazując na "krytyczne problemy" w jego organizacji.

  Źródła branżowe cytowane przez portal S&P Global Platts wyrażały opinię, zwrócenie się przez Di Maio o poradę prawną, stanowiło element presji na ArcelorMittal oraz by pokazać, że obecna administracja może osiągnąć lepszą ofertę niż jej poprzednik, jeśli chodzi o utrzymanie pracy i kwestie środowiskowe.

  Umowa sprzedaży musi zostać jeszcze zatwierdzona przez związkowców w głosowaniu referendalnym, jednak kierownictwo związku podpisała już w miniony czwartek porozumienie, akceptujące wynegocjowane warunki.

  ArcelorMittal zapowiedział, że planuje zwiększyć produkcję Ilvy do 6 mln ton rocznie stali surowej z 4,5 mln ton rocznie i systematycznie zwiększać ją do 9,5 mln ton rocznie w 2023 roku.

  Rynek uważnie przyglądał się transakcji Ilva-ArcelorMittal, nie tylko dlatego, że Ilva jest największą hutą we Włoszech, ale także dlatego, że jest największym w Europie pojedynczym zakładem produkującym stal.

  Fuzja zmieniłaby kształt europejskiego przemysłu stalowego, zapewniając stabilność drugiemu co do wielkości europejskiemu rynkowi stali pod względem produkcji, a pierwszemu pod względem konsumpcji, ale także dlatego, że prawdopodobnie zmniejszy import do Włoch ze względu na rosnącą produkcję krajową.
  (S&P Global Platts)

      

  Wielki piec nr 2 wraca do pracy

  W minioną środę w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland rozpoczął się proces rozruchu wielkiego pieca nr 2 po remoncie.

  W czasie trwającego ponad 40 dni remontu odnowiono m.in. gar wielkiego pieca i koryta spustowe, którymi spływa surówka. Instalacja zyskała też nowy system załadunku pieca i nową automatykę, która pozwoli jeszcze precyzyjniej kontrolować proces wytapiania surówki. Z kolei dokładne oczyszczenie i rozbudowa systemu odpylania znacznie zwiększyły wydajność odpylania.

  Dzięki inwestycji wartej 85 mln zł wielki piec nr 2 będzie mógł pracować przez kolejne 3-5 lat.
  (ArcelorMittal Poland)
    

  PGNiG dostarczy gaz dla CMC Poland

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zostało strategicznym dostawcą gazu dla CMC Poland. Umowa przewiduje dostawy gazu od 1 października 2019 roku do końca września 2022 roku. Zakontraktowany wolumen błękitnego paliwa może wynieść łącznie 160 mln m sześciennych.

  – Jesteśmy dumni, że PGNiG zostało strategicznym dostawcą paliwa dla tak znaczącego, międzynarodowego producenta. Jestem przekonany, że współpraca obu spółek będzie istotnym wsparciem dla realizacji ich celów biznesowych – powiedział Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. handlowych. – Podpisana umowa świadczy o konkurencyjności oferty PGNiG oraz głębokim zrozumieniu oczekiwań klientów. Jako lider polskiego rynku gazu oferujemy naszym odbiorcom produkt optymalnie dostosowany do ich potrzeb.

  – W trakcie wspólnych dyskusji i negocjacji udało się obu Stronom stworzyć unikalny produkt dostosowany do potrzeb tak dużego odbiorcy przemysłowego jakim jest CMC Poland Sp. z o.o. – powiedział Jerzy Kozicz, Prezes Zarządu CMC Poland Sp. z o.o.
  (PGNiG)

    

  Niemieccy dystrybutorzy: stabilna sprzedaż, zbilansowane zapasy

  Organizacja niemieckich dystrybutorów BDS podsumowała aktywność zrzeszonych podmiotów w pierwszych 5 miesiącach bieżącego roku. Sprzedaż wyrobów walcowanych wyniosła 4,8 miliona ton i była o 1,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2017 roku. Jednak w maju odnotowano niewielki spadek rok do roku do 998 000 ton, co można przypisać mniejszej liczbie dni roboczych.

  Na koniec maja poziom zapasów wynosił 2,4 mln ton, 0,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Przełożyło się to na wartość dni sprzedaży na 75 dni.
  Według nieoficjalnych danych, w czerwcu również odnotował wzrost sprzedaży do 950 000 ton produktów i niewielką redukcję stanów magazynowych, co skutkuje brakiem nadmiernych zapasów.
  (Kallanish)

    

  Argentyna nakłada cła na eksport własnych towarów

  Portal S&P Global Platts poinformował, że rząd argentyński nałożył cła na cały eksport, w tym na produkty stalowe, aby uniknąć dużego procentu wywożonych produktów po dewaluacji waluty w kraju. Taryfa różni się między produktami podstawowymi a produktami gotowymi. W przypadku produktów podstawowych, za każdy wyeksportowany 1 dolar obowiązuje dopłata w wysokości 4 pesos argentyńskich, natomiast w przypadku produktów gotowych za każdy wyeksportowany 1 dolar pobierana jest opłata w wysokości 3 pesos. Prezydent Macri powiedział, że „wiemy, że jest to zła taryfa, bardzo zła, która jest sprzeczna z tym, że chcemy zachęcać ludzi do większej pracy i eksportu towarów, ale muszę poprosić ich, aby zrozumieli, że jest to nagły przypadek, a my potrzebujesz jakiegoś wyjścia.”
  (S&P Global Platts)

    

  Nowa linia thyssenkrupp

  thyssenkrupp podjął decyzję o budowie nowej linii do cynkowania ogniowego w Dortmundzie. Zakładając uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę, pierwsze kręgi ocynkowanej stali mogą zejść z linii już na początku 2021 r. Będzie to dziesiąta linia tego typu firmy thyssenkrupp, generująca ponad 100 nowych miejsc pracy w Zagłębiu Ruhry.

  Praca linii będzie zorientowana na przemysł motoryzacyjny. „Dzięki nowej linii chcemy jeszcze bardziej umocnić naszą pozycję w istotnym, ważnym segmencie rynku”, mówi Andreas Goss, dyrektor generalny thyssenkupp Steel. „Inwestycja jest wyraźnym dowodem naszej strategii, aby skupić się na innowacyjnych technologiach i rynkach z potencjałem i zapewnić przyszłość naszej działalności” – dodał Goss.

  Nowa linia będzie również wytwarzać produkty cynkowo-magnezowe, które są szczególnie pożądane przez producentów samochodów. thyssenkrupp był pierwszym producentem stali na świecie oferującym wszystkie powłoki powszechnie stosowane w przemyśle samochodowym o jakości paneli zewnętrznych.

  Lokalizacja linii w Dortmundzie również nie jest przypadkiem. Jest tu już linia do powlekania ogniowego - FBA8 - która rozpoczęła działalność w 2001 r. i jest uważana za jedną z najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych tego typu. Nowa linia zostanie wybudowana tuż obok istniejącej, aby umożliwić im dzielenie się usługami technicznymi i dostawczymi. Nowa inwestycja zwiększy moce zakładu o 500 000 ton do łącznej wielkości miliona ton.
  (thyssenkrupp)

    

  Meksykańscy i kanadyjscy producenci stali wspólnie proszą o usunięcie taryf z Sekcji 232

  Portal Lallanish poinformował, że Canacero i CSPA, meksykańskie i kanadyjskie stowarzyszenia producentów stali, wydały wspólne oświadczenie wzywające do zniesienia obowiązujących taryf stalowych i aluminiowych, wprowadzonych na podstawie Sekcji 232.
  Obecnie Meksyk, Kanada i USA ponownie pracują nad umową NAFTY. Stowarzyszenia twierdzą, że umowa powinna obejmować zniesienie barier handlowych na stali i aluminium.

  „Nowa zmodernizowana NAFTA przyniesie wielkie korzyści dla Meksyku, Kanady i Stanów Zjednoczonych, a także pozwoli partnerom biznesowym na dalszą integrację rynku regionalnego” - powiedział Máximo Vedoya, prezes Canacero. „Umowa z taryfami na stal i aluminium jest zasadniczo sprzeczna z podstawowym celem NAFTY.” Stany Zjednoczone i Meksyk już osiągnęły porozumienie co do ogólnej wymiany handlowej, ale jeszcze nie rozmawiały o anulowaniu taryf stali i aluminium.

  „Z niecierpliwością czekamy na współpracę naszych rządów, ponieważ renegocjowana umowa trójstronna ma na celu zapewnienie, że restrykcje handlowe w regionie zostaną wyeliminowane w odpowiedzialny sposób, a nieuczciwy handel spoza regionu skutecznie wyeliminowany" - piszą stowarzyszenia. „Doceniamy ważną pracę, jaką nasze rządy zrobiły w renegocjacji NAFTY aż do tego momentu i będziemy nadal aktywnie uczestniczyć w pracach nad zdecydowanym rozwiązaniem problemu z sekcji 232.”

  Stowarzyszenia obliczyły, że ogółem 88 proc. całości eksportu stali w Ameryce Północnej jest realizowane w regionie. To sprawia, że wolny, otwarty i uczciwy handel w Ameryce Północnej ma fundamentalne znaczenie dla sukcesu producentów stali i odbiorców w regionie NAFTY.
  (Kallanish)

   

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint