Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Przegląd tygodnia 6/2018

  Zdjęcie: thyssenkrupp

  thyssenkrupp z porozumieniem związkowym, wzrasta eksport stali z Turcji, prognozy ArcelorMittal.

  thyssenkrupp: jest porozumienie z IG Metall

  thyssenkrupp poinformował o uzgodnieniu stanowisk ze związkami zawodowymi IG Metall, które ma skutkować zawarciem układu zbiorowego poprzedzającego utworzenie joint venture thyssenkrupp i Tata Steel. Strona związkowa miała czas na przyjęcie uzgodnień do 2 lutego. W ich myśl, układ zbiorowy będzie zabezpieczał miejsca pracy do września 2026 roku

  Oliver Burkhard, dyrektor personalny thyssenkrupp AG, powiedział: „Członkowie IG Metall opowiedzieli się wyraźną większością na korzyść układu zbiorowego, co zapewni stabilną przyszłość dla planowanego joint venture. Jest ono zgodne z interesami firmy i zapewnia naszym pracownikom bezpieczeństwo. Działania te wpisują się w naszą kulturą korporacyjną. "

  Nasz partner w planopwanym joint venture, Tata Steel, jest również w trakcie rozmów z przedstawicielami pracowników. Równolegle z tą procedurą przeprowadzany jest due diligence. Ponadto thyssenkrupp zlecił niezależne ekspertyzy, mające zbadać rentowności wspólnego przedsięwzięcia i zobowiązania emerytalne w Wielkiej Brytanii ciążące na Tata Steel Europe. Podpisanie umowy joint venture jest planowane na początek 2018 r., po otrzymaniu zgody organu nadzoru zamknięcie może nastąpić pod koniec 2018 r.

  thyssenkrupp ogłosił decyzję o utworzeniu joint venture z europejską częścią koncernu Tata Steel Europe we wrześniu 2017 roku. Planowana wstępna wielkość sprzedaży nowej firmy ma osiągać około 15 miliardów euro, a zatrudnienie wynieść około 48 000 pracowników.
  (SteelGuru)

    

  Spadek importu stali do Turcji w 2017 roku, eksport coraz większy

  Portal Kallanish podał za Tureckim Stowarzyszeniem Producentów Stali (TCUD), że import wyrobów stalowych z Turcji w minionym roku spadł o 6,8 proc. i wyniósł 16,3 mln ton. Jeszcze większy spadek odnotował przywóz półwyrobów, który zmniejszył się o 21,5 proc. do poziomu 4,8 mln ton.

  Natomiast turecki eksport wyrobów stalowych w 2017 roku wzrósł o 8,4 proc. do 18,3 mln ton, a jego łączna wartość wzrosła o 24,1 proc. do 13,4 mld USD. Eksport wyrobów długich spadł o 7,7 proc. do 9,3 mln ton, eksport wyrobów płaskich wzrósł aż o 39,2 proc. do 4,3 mln ton, podczas gdy eksport rur zwiększył się o nieznacznie o 1,1 proc. do 1,8 mln ton. Największy skok zanotowano w eksporcie półwyrobów. W ubiegłym roku Turcja sprzedała ich poza kraj aż o 216,5 proc. więcej tj. 857,8 tys. ton.
  (Kallanish)

    

  Tureckie huty chcą zabezpieczyć dostawy elektrod z Chin

  Jak podał portal Platts S&P Global, tureccy producenci stali negocjowali ostatnio w Chinach warunki dostaw elektrod.
  „Najważniejszą kwestią jest, że żaden z nas nie ma już zapasów buforowych” - powiedział portalowi jeden z producentów. „W przeszłości mieliśmy zapas, który zabezpieczał nas na miesiąc lub dwa, teraz wszyscy oferują dostawy tylko w systemie just-in-time. Jeśli cokolwiek stanie się z dostawami, znowu będziemy mieli poważne kłopoty" – dodał.

  Według tureckich managerów, że chińskie elektrody można zakupić obecnie za 25 000 USD / t, podczas gdy indyjscy dostawcy zakontraktowali Q1 za 20 000-25 000 USD / t.

  Niektórzy producenci elektrod próbowali zwiększyć moce, aby zaspokoić wzrost popytu, który pojawił się w ubiegłym roku. Niedobów elektrod był związany z niskim wykorzystaniem mocy i małymi zapasami, co miało związek m.in. z faktem, że hutom bardziej opłacało się pracować na półwyrobach zakupionych po konkurencyjnych cenach niż przetapiać złom.

  Pojawił się także trend, polegający na próbie zabezpieczenia dostaw elektrod przez producentów stali w postaci własnej produkcji. Max Aicher, spółka holdingowa niemieckiego Lech Stahlwerke, chce przenieść dotychczasowy sprzęt SGL Carbon z Frankfurt-Grisheim w pobliże władnych zakładów.

  BaoWu planuje natomiast budowę zakładu o mocach 40 000 Mt / rok elektrod na granicy z Mongolią, Iran również planuje rozpocząć produkcję elektrod.

  Źródła tureckie twierdzą jednak, że wszelkie nowe moce produkcyjne zostaną skonsumowane przez wzrastającą produkcję stali w Chinach w piecach łukowych.

  Tymczasem w najnowszym budżecie rząd indyjski wprowadził rezerwę na 20 proc. cło eksportowe na elektrody. Dwaj producenci z tego kraju odpowiada za 23 proc. światowych mocy produkcyjnych, które szacowane są na 1,2 miliona ton rocznie.
  Według banku inwestycyjnego Jefferies, cło oznaczałoby wzrost kosztów rzędu zaledwie 3,60 USD / mt stali, co sugerowałoby, że nie miałoby to większego wpływu na dostępność materiałów.
  (Platts)

     

  ArcelorMittal przedstawił prognozy na 2018 rok

  Największy producent stali na świecie podczas prezentacji wyników finansowych za czwarty kwartał oraz cały rok 2017 przedstawił również prognozy dla kluczowych rynków na świecie. Wzrost światowego zapotrzebowania na stal oszacowano na 3,5 proc.

  Zużycie stali w Unii Europejskiej w 2018 roku ma być wzmacniane w szczególności przez przemysł maszynowy i budowlany i wynieść między 1 a 2 proc. (w 2017 roku 1,5 proc.), natomiast w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw od 2 do 3 proc. (w 2017 roku 5,5 proc.).

  Prognozy dla Stanów Zjednoczonych przewidują wzrost między 1,5 a 2,5 proc. (w 2017 roku 1,3), natomiast dla Brazylii między 6,5 a 7,5 proc. (w 2017 roku 4,6 proc.).

  W Chinach wzrost w 2017 roku był większy niż początkowo koncern zakładał i wyniósł 3,5 proc. Prognozowane na 2018 rok zużycie powinno osiągnąć przybliżoną wielkość, ArcelorMittal szacuje zmianę w przedziale -0,5 do 0,5 proc - słabość sektora nieruchomości zostanie częściowo zrównoważona przez wzrosty w infrastrukturze i przemyśle motoryzacyjnym.

  Ważony wskaźnik ArcelorMittal PMI osiągnął w grudniu 2017 roku poziom 56,2 – najwyższy od 6 lat.

   

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint