Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Przegląd tygodnia 15/2018

  ArcelorMittal przekazał Komisji Europejskiej propozycję pakietu dezinwestycyjnego, Chiny inicjują spór z USA przed WTO.

  ArcelorMittal przekazał Komisji Europejskiej propozycję pakietu dezinwestycyjnego

  ArcelorMittal wystosował do Komisji Europejskiej propozycję zbycia aktywów, w związku z zastrzeżeniami o posiadanie zbyt dużego udział w rynku po przejęciu włoskiej huty Ilva. Proponowany pakiet do zbycia obejmuje następujące aktywa:
  • ArcelorMittal Piombino, Włochy
  • ArcelorMittal Galati, Rumunia
  • ArcelorMittal Skopje, Macedonia
  • ArcelorMittal Ostrava, Republika Czeska
  • ArcelorMittal Dudelange, Luksemburg
  • Linia cynkowania ogniowego nr 4 i 5 w Flemalle; linia do wytrawiania , linia walcowania na zimno i linia do produkcji opakowań w Tilleur – wszystkie w Liège, Belgia

  Sprzedaż aktywów będzie możliwa po zatwierdzeniu pakietu przez KE, a także po zakończeniu procesów informacyjnych i konsultacyjnych z lokalnymi i europejskimi radami zakładowymi. Każda sprzedaż będzie uzależniona od zakończenia przejęcia Ilvy przez ArcelorMittal.

  Oczekuje się, że Komisja Europejska podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie do 23 maja 2018 r.
  (ArcelorMittal)

    

  Niepewność w Ostravie

  Czeski minister przemysłu i handlu Tomasz Huener oświadczył, że "Sytuację wokół ArcelorMittal Ostrava śledzę bardzo uważnie. Zarówno jako minister przemysłu i handlu, ale także jako ktoś, kto pochodzi z kraju morawskośląskiego. Chcę, by ArcelorMittal przedstawił jak najszybciej jasną wizję tego, co będzie potem i pod jakimi warunkami będzie chciał sprzedać ostrawskie zakłady hutnicze. W kontekście tego, co dzieje się obecnie w Witkowicach i w OKD, sytuacja jest szczególnie drażliwa nie tylko dla Ostrawy, ale dla całego regionu”.
  (PAP)

    

  Chiny inicjują spór z USA przed WTO

  Chiny zwróciły się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) o konsultacje w sprawie sporu ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącego nałożenia przez nie ceł na import produktów ze stali i aluminium. Wniosek został przekazany członkom WTO w dniu 10 kwietnia. Chiny twierdzą, że cła w wysokości odpowiednio 25% i 10% są niezgodne z postanowieniami Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu (GATT) z 1994 r. oraz z Porozumieniem w sprawie środków ochronnych

  Wniosek o konsultacje formalnie inicjuje spór w WTO. Konsultacje dają stronom możliwość omówienia sprawy i znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania bez dalszego postępowania sądowego. Po upływie 60 dni, jeżeli konsultacje nie doprowadzą do rozwiązania sporu, skarżący może zwrócić się o wydanie orzeczenia przez panel WTO (kwasi sądowy organ, powoływany do rozwiązywania sporów między członkami w pierwszej instancji).
  (SteelGuru)

    

  Ukraina rozpoczyna negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi

  Interfax poinformował, że wiceminister ds. rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Natalia Mykolska będzie głównym negocjatorem strony ukraińskiej za amerykańską administracją, której celem będzie usunięcie Ukrainy z listy państw objętych cłami na stal i aluminium. Minister Mykolska powiedziała: „Naszym głównym zadaniem jest dialog z rządem USA i rozpoczęcie z nim merytorycznego procesu negocjacyjnego. Przedstawiliśmy już naszą pozycję rządowi USA: uważamy, że Ukraina i Stany Zjednoczone są partnerami strategicznymi, a ukraińskie produkty hutnicze nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych".

  Natalia Mykolska wyraziła również obawy o możliwość pojawienia się na rynku ukraińskim wyrobów przekierowanych z rynku amerykańskiego.
  (Interfax)

    

  Grupa Pruszyński konsoliduje rynek

  Spółka Blachy Pruszyński przejęła 100 proc. akcji firmy Florian Centrum. Do finalizacji transakcji doszło na początku marca 2018 r. Florian Centrum to producent m.in. blachodachówek, blach trapezowych, płyt warstwowych ora akcesoriów budowlanych. Firma jest obecnie głównie w centralnej oraz północno-wschodniej części Polski. Jej właścicielami byli inwestorzy prywatni oraz grupa ArcelorMittal.

  – Zdecydowaliśmy się na przejęcie spółki Florian Centrum głównie z trzech powodów – mówi Krzysztof Pruszyński, prezes firmy Blachy Pruszyński. – Po pierwsze chcieliśmy zneutralizować konkurenta, którego niemal jedyną zaletą była niska cena, przez co psuł on rynek, na którym działamy. Po drugie potrzebna jest nam druga marka skierowana do klientów, którzy szukają mniej wyrafinowanych produktów. Po trzecie zamierzamy rozszerzyć asortyment oferowany przez Florian Centrum.

  Przejęty przez Blachy Pruszyński podmiot będzie dalej funkcjonował pod swoją nazwą. W zarządzie spółki pozostanie też część jego dotychczasowych członków. – Chcemy zachować ciągłość funkcjonowania firmy. Zamierzamy jednak dokonać niezbędnych zmian w jej funkcjonowaniu. Florian Centrum w swoim najlepszym okresie miał ok. 160 mln zł przychodów rocznie. W 2017 r. było to zaledwie nieco ponad 60 mln zł. Widać więc, że działania naprawcze są konieczne – tłumaczy Krzysztof Pruszyński.  Jak dodaje, przejęcie firmy Florian Centrum to nie ostatnie słowo jeżeli chodzi o konsolidację polskiego rynku stalowych pokryć dachowych i elewacyjnych.
  (Pruszyńśki)

   

  Severstal przekierowuje stal

  Reuters poinformował, że dyrektor finansowy Severstal Alexey Kulichenko powiedział podczas konferencji w Moskwie, że Severstal może przekierować stal, którą wcześniej dostarczał Stanom Zjednoczonym na rynki Bliskiego Wschodu i Azji. Potwierdził również, że „Severstal wstrzymał dostawy stali do USA, zanim kraj nałożył cła w wysokości 25 procent na stal i 10 procent na aluminium na import„.
  (Reuters)

    

  Irepas: kwoty bardziej prawdopodobne niż taryfy

  Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Prętów Żebrowanych (Irepas), jest bardziej prawdopodobne, że postępowanie w sprawie środków ochronnych prowadzone przez Komisję Europejską, zakończy się wprowadzeniem ograniczeń kwotowych zamiast taryf celnych.

  „Prawdopodobieństwo wprowadzenia większej ilości środków ochronnych, niż miało to miejsce w 2002 r., jest bardzo wysokie" – powiedział przedstawiciel Irepas cytowany przez MetalBulletin.

  Tymczasem na rynku istnieje zdaniem Irepas duża niepewność, ponieważ kraje, które są czasowo zwolnione z taryf sekcji 232, muszą zakończyć negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi przed 1 maja. Trudności w dotrzymaniu tego terminu mogą doprowadzić do opóźnienia w ostatecznej decyzji USA i skutkować dalszą niepewnością na rynku.
  (MetalBulletin)

    

  Ponowna produkcja stali w Alczewsku

  Jak podał portal Ukrainian Metal, przejęta w wyniku konfliktu na Ukrainie i pozostająca pod kontrolą tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej huta w Alczewsku wznowiła produkcję stali. Uruchamiana etapami, wyprodukowała do tej pory w tym roku jedynie 16 tys. ton surówki.

  W grudniu 2017 roku Związek Przemysłowy Donbasu (ISD) wydał oświadczenie o utracie kontroli nad aktywami huty „… ku naszemu głębokiemu żalowi, dzisiaj zmuszeni jesteśmy stwierdzić, że de facto zarząd i akcjonariusze ISD stracili skuteczną kontrolę zarządzania majątkiem produkcyjnym i lokalami biurowymi w Alczewsku.”
  (Ukrainian Metal)

    

  Gonvarri Steel Services przejmuje Flinsa

  Gonvarri Steel Services zamknęła proces przejęcia Flinsa, rodzinnej firmy zajmującej się produkcją taśm i rur ze stali węglowej oraz rur ze stali nierdzewnej. Flinsa, założona w 1975 r., ma swoją siedzibę w Ibi (Alicante) i posiada zakład o powierzchni 38 000 m2 i 120 pracowników. Przedsiębiorstwo działa głównie w sektorze automotive, ale jest obecne również w innych sektorach wymagających wyrobów wysokich jakości. Flinsa eksportuje około 30 proc. swojej produkcji.

  Josu Calvo, Prezes Gonvarri Steel Services powiedział, że „przejęcie Flinsa stanowi znaczący krok naprzód w naszej strategii w sektorze automotive, a zwłaszcza w odniesieniu do zwiększenia udziału w segmencie rur na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, wzmacniając i uzupełniając nasze obecne portfolio produktów ".
  (Gonvarri)

     

  Bowim publikuje rekordowe wyniki, ponad 1,1 mld zł przychodów w 2017 r.

  Bowim S.A., jeden z głównych dystrybutorów stali na polskim rynku, opublikował wyniki za 2017 r. Grupa osiągnęła przychody na poziomie 1,130 mld zł – to o blisko 40% więcej niż rok wcześniej, a także najwyższy wynik w ponad 20-letniej historii Bowimu.

  Tym samym w 2017 roku przychody Grupy były wyższe o ponad 300 mln zł niż w roku 2016, w którym osiągnęły poziom 830 mln zł. Zysk netto Bowimu przekroczył w ubiegłym roku 18,8 mln zł, z kolei zysk operacyjny Grupy wyniósł 39,5 mln zł.

  - Za nami dobry rok, w którym sprzedaliśmy wyroby stalowe za ponad 1,1 mld zł. To efekt wykorzystania dobrej koniunktury rynkowej, ale nadto wysiłku całego naszego zespołu. W strukturze sprzedaży asortymentowej naszej Grupy w dalszym ciągu dominują blachy oraz rury i profile, których łączny udział w sprzedaży wynosi 60%. – powiedział Jacek Rożek, Wiceprezes Zarządu Bowim S.A.

  Pod koniec stycznia br. Passat-Stal S.A., spółka zależna Grupy Bowim, zakończyła budowę magazynu składowego w Płocku. Jednocześnie w ostatni etap wkroczyły prace przy budowie centrum magazynowo - dystrybucyjnego w Rzeszowie. Obie te inwestycje wpisują się w opublikowaną w październiku ubiegłego roku strategię na lata 2017-2020.

  - Grupa Bowim stale się rozwija – realizujemy szereg inwestycji, które w przyszłości usprawnią nasze działania, a część z nich już teraz przyczynia się do poprawy efektywności naszego biznesu. Naszą ambicją jest poprawa wyniku w 2018 roku i dalsze realizowanie przedstawionej w zeszłym roku Strategii. Spodziewamy się, że koniunktura nadal będzie nam sprzyjać i że za rok będziemy mogli poinformować naszych akcjonariuszy o kolejnych dobrych wynikach – dodał Wiceprezes Jacek Rożek.

  W celu optymalizacji procesów magazynowo - logistycznych, a w konsekwencji zwiększenia możliwości produkcyjnych, magazynowych i transportowych, Bowim planuje zainwestować do 2020 r. ponad 50 mln zł. Spółka jeszcze w 2016 roku rozpoczęła modernizacje na terenie swojego centrum logistyczno-magazynowego w Sosnowcu, która zostanie zakończona w 2018 r. W kolejnych latach planowany jest zakup nowej maszyny do cięcia poprzecznego blach w kręgu, doprowadzenie bocznicy kolejowej do centrum logistyczno-magazynowego w Sosnowcu oraz inwestycje w rozwiązania informatyczne, które poprawią efektywność Grupy.
  (Bowim)

    

  thyssenkrupp Materials Poland otworzył nowy magazyn

  Oficjalne otwarcie hali – magazynu wysokiego składowania KASTO nastąpiło 26 marca br.  Nowo powstała hala magazynowa w Dąbrowie Górniczej o powierzchni 11 000 m2 zwiększa możliwości składowania materiału o 10 000 ton.
  (thyssenkrupp Materials Poland)

     

  Tata Steel rozważa pakiet większościowy w joint-venture z thyssenkrupp

  Reuters podał, że Tata Steel rozważa nabycie większościowego pakietu udziałów w planowanym europejskim joint venture, po tym jak nowy podmiot wejdzie na giełdę.

  Zgodnie z umową zawartą między Thyssenkrupp a związkami, na którą powołuje się Reuters. Thyssenkrupp i Tata muszą zachować wspólną 50,1 proc. w przedsięwzięciu przez co najmniej sześć lat po zamknięciu transakcji (w przypadku gdyby doszło do IPO). Umowa nie określa jednak podziału tego pakietu, co oznacza, że thyssenkrupp teoretycznie może zmniejszyć swój udział.

  W oświadczeniu prasowym z zeszłego tygodnia, thyssenkrupp zapewni, że due diligence w obu podmiotach dobiega końca. W ramach badania, eksperci wyznaczeni przez obie strony potwierdzili potencjał strategiczny i operacyjny joint-venture oraz synergie w wysokości od 400 mln UR do 600 mln Euro. Obejmuje to planowaną redukcję łącznie do 4000 miejsc pracy w obszarach administracyjnych i produkcyjnych równo dzielonych pomiędzy obu partnerów i mającym realizację w ciągu najbliższych lat.
  (Reuters/ thyssenkrupp)

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint