Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Podsumowanie tygodnia 26/2017

  Bruksela zmienia zasady informowania o imporcie stali i zapowiada kolejne cła, syndyk chce sprzedać słowacką hutę.

  Bruksela zmienia zasady informowania o imporcie stali

  Komisja Europejska zdecydowała się wprowadzić zmiany w systemie nadzoru nad importem wyrobów stalowych.

  Jak donosi serwis Tax News Komisja Europejska zdecydowała się na rozluźnienie systemu ewidencjonowania importu wyrobów stalowych. Obowiązek notyfikowania transakcji importowych wprowadzono w kwietniu 2016 r. w reakcji na ogólnoświatowy kryzys w sektorze stalowym.
  Począwszy od 11 lipca br. importerzy wyrobów stalowych w Unii Europejskiej będą zobligowani do informowania odpowiednich władz o transakcjach, w ramach których importują ponad 5 ton wyrobów stalowych. Obecnie dotyczy to transakcji o wolumenie powyżej 2,5 tony.

  Obowiązki informacyjne importerów dotyczą zwłaszcza ujawniania rodzaju sprowadzanego asortymentu, jak również jego ceny.
  Zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mniejszych firm, które zmuszone były do raportowania szeregu nawet niewielkich transakcji. Było to szczególnie uciążliwe dla importerów zaopatrujących klientów w oparciu o zasadę just in time.

  Komisja Europejska zaleciła ponadto rządom krajów Unii, aby procedury raportowania o transakcjach zakupu wyrobów stalowych spoza UE były prowadzone głównie w formie elektronicznej, bez zbędnej „papierologii”.

  USA zapowiadają ostrą walkę z dumpingiem

  Amerykański sekretarz handlu Wilbur Ross twierdzi, iż USA mogą zdecydować się na „zakrojone na szeroką skalę” działania w celu walki z dumpingiem cenowym na rynku stali.

  Przemawiając za pośrednictwem telewizyjnego „telemostu” z uczestnikami konferencji gospodarczej w Berlinie organizowanej przez współrządzącą Niemcami partię CDU Wilbur Ross ogłosił, iż amerykańska administracja przygotowuje pakiet rozwiązań, które w szeroki sposób przyczynią się do wyeliminowania importu wyrobów ze stali do USA po cenach dumpingowych.

  Ross nie podał szczegółów tych planów. Ujawnił jednak, iż nowe amerykańskie przepisy będą na tyle kompleksowe, iż uderzą nie tylko w podmioty bezpośrednio wprowadzające stal na rynek amerykański po cenach dumpingowych, ale też w innych partnerów tych firm. Jego zdaniem decyzje administracji Donalda Trumpa w tej sprawie w praktyce zmuszą inne państwa do podjęcia wspólnych działań w kwestii eliminacji nieuczciwych praktyk handlowych.

  Amerykański sekretarz handlu ujawnił wcześniej, iż prawdopodobnie jeszcze w czerwcu USA zakończą pracę nad kompleksowym raportem w sprawie wpływu importu stali na bezpieczeństwo państwa.

  Wilbur Ross przyznał też, iż Waszyngton jest zainteresowany powrotem do rozmów w sprawie układu o wolnym handlu z Unią Europejską.
  Temat importu stali do USA jest w ostatnich tygodniach bardzo często podejmowany przez administrację Donalda Trumpa, którą drażni przede wszystkim nadprodukcja stali w Chinach.

  Amerykański prezydent rozmawiał o tym bezpośrednio m.in. z odwiedzającym Waszyngton prezydentem Korei Południowej. Amerykanie są niezadowoleni z obowiązującego aktualnie układu o wolnym handlu między obydwoma krajami. Zdaniem rządu USA, na rynek amerykański trafiają obecnie „ogromne ilości” stali z Korei Południowej, która jest de facto stalą wyprodukowaną w Chinach.
  Europejska komisarz ds. handlu Cecilia Malmstrom zapowiedziała kroki odwetowe wobec USA w przypadku nakładania przez Stany Zjednoczone ceł na europejską stal.

  Syndyk chce sprzedać słowacką hutę

  Slovakia Steel Mills, zakład położony w miejscowości Strážske we wschodniej Słowacji, został wystawiona na sprzedaż przez syndyka masy upadłościowej.

  Huta Slovakia Steel Mills została uruchomiona w 2011 r. Jej roczne zdolności produkcyjne wynosiły 620 tys. ton wyrobów stalowych. Wytwarzała ze złomu m.in. stal zbrojeniową oraz wyroby walcowane. Uruchamiając przed kilku laty produkcję firma założona przez inwestorów holenderskich liczyła m.in. na eksport do Polski.

  W 2015 r. przedsiębiorstwo ogłosiło jednak upadłość, a produkcja została zawieszona. W ostatnim tygodniu syndyk przedsiębiorstwa ogłosił międzynarodowy przetarg, którego celem jest sprzedaż aktywów produkcyjnych.

  Zainteresowane podmioty mają czas do 7 sierpnia na złożenie wstępnych wniosków. Wstępne oferty zakupem huty mają zostać przesłane do 25 września, zaś ostateczne do 19 grudnia 2017 r.

  Jak donosi agencja Reuters największym wierzycielem upadłej słowackiej huty jest państwowy czeski bank Czech Export Bank, który udzielił firmie łącznie 168,6 mln euro pożyczek na rozwój.

  Komisja Europejska potwierdza kolejne cła 

  W Dzienniku Unii Europejskiej opublikowano w minionym tygodniu decyzje o nałożeniu ostatecznych ceł na niektóre chińskie wyroby rurowe z żeliwa oraz sztaby i pręty ze stali nierdzewnej sprowadzane z Indii.

  Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie ponownego nałożenia ostatecznego cła antydumpingowego na przywóz gwintowanych łączników rur lub przewodów rurowych, odlewanych z żeliwa ciągliwego, pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej wytwarzanych przez spółkę Jinan Meide Castings Co. Ltd.

  Komisja uznała za stosowne ponowne nałożenie ostatecznego cła antydumpingowego na przywóz gwintowanych łączników rur lub przewodów rurowych, odlewanych z żeliwa ciągliwego, z wyłączeniem elementów podstawowych łączników zaciskowych wykorzystujących gwinty metryczne ISO DIN 13 oraz okrągłych skrzynek przyłączowych z żeliwa ciągliwego bez pokrywy, obecnie objętych kodem CN ex 7307 19 10 (kod TARIC 7307191010), pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej i wytwarzanych przez spółkę Jinan Meide na poziomie 39,2 proc.

  Komisja wydała ponadto rozporządzenie nakładające ostateczne cło wyrównawcze na przywóz niektórych sztab i prętów ze stali nierdzewnej z Indii. Bruksela nałożyła ostateczne cło wyrównawcze na przywóz sztab i prętów ze stali nierdzewnej, nieobrobionych więcej niż gięte na zimno lub wykończone na zimno, innych niż sztaby i pręty o okrągłym przekroju poprzecznym o średnicy nie mniejszej niż 80 mm, objętych kodami CN 7222 20 21, 7222 20 29, 7222 20 31, 7222 20 39, 7222 20 81 oraz 7222 20 89.

  Stawka ostatecznego cła wynosi od 3,3 proc. do 4 proc. w zależności od konkretnego hinduskiego przedsiębiorstwa.

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint