Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Podsumowanie tygodnia 24/2017

  Zmiany w CMC, produkcja stali w Chinach, nowe cła w USA.

  CMC chce skupić się na produkcji stali w USA i Polsce

  Amerykańska firma stalowa Commercial Metals Company (CMC) sprzedaje swój biznes dystrybucyjny i chce skupić się na produkcji wyrobów stalowych w Stanach Zjednoczonych i Polsce.

  Notowana na giełdzie nowojorskiej CMC poinformowała o planach wyjścia z działalności dystrybucyjnej i marketingowej (International Marketing and Distribution Segment). Pierwszą częścią operacji jest sprzedaż przez spółkę zależną koncernu CMC Cometals International Sarl firmy CMC Cometals. Zajmuje się ona dystrybucją oraz przetwarzaniem metali, rud, koncentratów, minerałów, stopów metali, chemikaliów oraz produktów przemysłowych. Nabywcami spółki są firmy Traxys North America LLC oraz Traxys Europe SA kontrolowane przez Carlyle Group. Ponadto koncern ogłosił zamiar sprzedaży spółki CMC Cometals Steel z siedzibą w Irving w amerykańskim stanie Texas, jak również plan restrukturyzacji oddziałów w Azji i Australii.

  – Działania te pozwolą firmie na koncentrację kapitałów i innych zasobów na działalności podstawowej w zakresie produkcji wyrobów stalowych w USA i Polsce – komentuje Barbara Smith, prezes grupy CMC. Podkreśla ona, iż popyt na wyroby stalowe na obydwu rynkach jest bardzo dobry.
  CMC jest obecny w Polsce poprzez spółkę CMC Poland sp. z o.o., do której należy huta w Zawierciu. Według informacji CMC firma ta jest drugim największym producentem wyrobów długich w Polsce. Wyroby CMC Poland wykorzystywane są w przemyśle budowlanym, rolniczym, energetycznym, maszynowym oraz do produkcji wyrobów konsumpcyjnych.

  Huta w Zawierciu produkuje wyroby gorąco walcowane długie w oparciu o wsad pochodzący z własnej stalowni elektrycznej, w której do produkcji wykorzystuje się złom stalowy.

  Produkcja stali w Chinach wzrosła w maju o 1,8 proc.

  Chińskie huty wyprodukowały w maju br. 72,26 mln ton stali – wynika z danych państwowego urzędu statystycznego.

  Wielkość produkcji stali w Chinach w maju 2017 r. jest niewiele mniejsza od rekordowego wolumenu odnotowanego w kwietniu br. – produkcja wyniosła wówczas 72,78 mln ton. Według agencji Reuters wzrost produkcji to efekt wyższych marż uzyskiwanych przez huty w wyniku rządowych planów zamknięcia do końca czerwca br. najmniej efektywnych pieców do wytopu stali. Decyzja ta wywołała obawy o dostępność materiału i skłoniła część hut do zwiększenia produkcji. Marża hut uzyskiwana na tonie prętów zbrojeniowych wynosiła w maju ok. 147 dol., co również było zachętą do zwiększania produkcji.

  Mimo tego sytuacja na chińskim rynku stali nie jest w pełni stabilna. – Jeśli podzielimy miesięczną produkcję na pojedyncze dni możemy zaobserwować stopniowy spadek w następstwie coraz mniejszego popytu – mówi Bai Jing, analityk rynku stali w firmie Galaxy Futures.
  Ceny prętów zbrojeniowych w Chinach osiągnęły maksymalną cenę w marcu tego roku, ale potem nieznacznie spadły. Co ciekawe, ceny prętów rosły w czasie, kiedy spadały ceny blachy gorącowalcowanej. To niecodzienne zjawisko tłumaczono wyższym popytem na pręty w następstwie rządowych programów rozwoju infrastruktury.

  W ub.r. Chiny ograniczyły moce produkcyjne przemysłu stalowego o 65 mln ton, a w tym roku planują redukcję o kolejne 50 mln ton.

  USA przygotowują nowe cła na stal

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie nowego prawa chroniącego amerykański rynek stali i aluminium.

  Według Trumpa nowe prawo wprowadzające cła antydumpingowe na stal i aluminium importowane do USA zostanie opublikowane „szybko”. Amerykański prezydent złożył tę deklarację podczas posiedzenia gabinetu. Nie ujawnił przy tym żadnych szczegółów nowego prawa.

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint