Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Dzięki energetyce odnawialnej Drozapol poprawi zyskowność

  Dystrybucja stali, produkcja i przetwórstwo stali oraz energetyka odnawialna będą filarami naszej przyszłej działalności i źródłem jej zysków– mówi Wojciech Rybka, prezes Drozapolu-Profil.

  Kierowana przez Pana spółka chce w najbliższych latach znacząco rozwinąć działalność związaną z energetyką odnawialną. Czym podyktowana była decyzja o wejściu w ten sektor?

  Nigdy nie zostało powiedziane, że Drozapol-Profil zawsze się będzie zajmował wyłącznie handlem stalą. Rynek ulega zmianom, trzeba szukać nowych kierunków rozwoju firmy i sposobów na zwiększanie zysku dla akcjonariuszy.

  Od kilku lat nasza spółka prowadzi proces przekształceń zmierzający do rozwoju nie jednego, a kilku segmentów działalności. Wielosegmentowa struktury firmy w trudnych czasach daje większą stabilizację przychodów i zysku. Poza tym stwarza możliwość na dalszy, szybszy rozwój, ale i wydzielenia w dowolnym momencie wybranego segmentu i zaproszenia do współpracy zainteresowanych nim partnerów.

  Wciąż też nie wykluczamy współpracy z podmiotem zewnętrznym zainteresowanym naszą spółką jako całością. Stajemy się firmą, która może być dla wielu dużych przedsiębiorstw atrakcyjnym celem inwestycyjnym. Tym bardziej, że obecna wycena giełdowa naszej spółki nie odpowiada nawet wartości posiadanych przez nią nieruchomości.

   

  Jakie dokładnie segmenty działalności Drozapolu-Profilu mają stanowić o sile spółki w przyszłości?

  Jednym z głównych obszarów pozostaje działalność handlowa, czyli dystrybucja wyrobów hutniczych. Kolejnym jest produkcja. Od 5 lat działa nasza zbrojarnia w Bydgoszczy. Poza tym dysponujemy stalowym centrum serwisowym oraz prężnie rozwijającym się zakładem produkującym profile zamknięte i rury.

  Nowym segmentem, który po wielu analizach, badaniach i dyskusjach wybraliśmy pod koniec ubiegłego roku, jest energetyka odnawialna. Byliśmy z nim już związani wcześniej, jednak jedynie jako podwykonawca projektów farm wiatrowych. Nie jest to zatem dla nas zupełnie nowa działalność, a raczej kontynuacja tego, co robiliśmy, tyle że na dużą większą skalę i z dużo większymi efektami.

  Drozapol-Profil będzie więc stał na trzech filarach: handlu, produkcji oraz energetyce. Uzupełnieniem tego będzie segment usług transportowych. Planujemy również rozwinąć działalność związaną z posiadanymi przez nas i niewykorzystywanymi nieruchomościami, które po sprzedaży mogą przynieść firmie ok. 20 – 30 mln zł gotówki oraz kilkanaście mln zł zysku netto. Po zbudowaniu takiej struktury będziemy bardziej rentowni i odporni na zawirowania gospodarcze.

   

  Według Państwa zapowiedzi niebawem rozpoczniecie budowę pierwszych farm wiatrowych. Czy znane są już szczegóły tego przedsięwzięcia?

  Prowadzimy negocjacje z partnerami, które obejmują kilkanaście projektów. Z nich dokonamy wyboru 2-3 najlepszych do ostatecznego wyboru. O ile farmę o maksymalnej mocy 10 MW jesteśmy w stanie zrealizować sami z posiadanych środków finansowych, o tyle przy większych inwestycjach planujemy współpracę z partnerem zewnętrznym.

  Według wstępnego harmonogramu wybór pierwszego projektu /który może być realizowany przez nas samodzielnie/ i negocjacje z tym związane, zakończą się w najbliższych miesiącach. Dzięki temu jeszcze w tym roku, być może w trzecim kwartale mogą ruszyć prace budowlane. Przy dobrym układzie, szybkiej dostawie turbin i sprawnej realizacji istnieje szansa aby skończyć ten projekt jeszcze w tym roku. Z ostrożności przyjęliśmy jednak przewidywany termin oddania pierwszej farmy (do 10 MW mocy) to przełom pierwszego i drugiego kwartału 2013r.

  Jest także możliwe, że zamiast samodzielnego wykonania mniejszej farmy, wystartujemy z większym projektem, wspólnie z innym partnerem. W takim przypadku, mimo większego zakresu prac chcielibyśmy pierwsze prace rozpocząć jeszcze w tym roku/ na przełomie trzeciego i czwartego kwartału, aby w 2013 mogłaby zostać oddana do użytku gotowa farma.

  Międzyczasie będziemy pracować nad kolejnymi projektami, które moglibyśmy uruchomić w przyszłym roku, po wybudowaniu pierwszej farmy. Jestem przekonany, że działalność związana z energetyką odnawialną przyniesie nam spore zyski. Poziom zysków i czas ich osiągnięcia zależy jednak od momentu i warunków rozpoczęcia pierwszego projektu, oraz terminu i warunków w których zdecydujemy się sprzedać wybudowaną farmę.

  Rozmawiała: Magdalena Czekańska

   

  Informacje o firmie

  Drozapol-Profil to jeden z większych krajowych dystrybutorów stali. Firma zajmuje się sprzedażą wyrobów hutniczych ze stali niestopowych. W szczególności są to: blachy oraz kształtowniki gorąco i zimnowalcowane, pręty okrągłe i płaskie, profile zamknięte i rury. Spółka zajmuje się również świadczeniem usług wstępnego przetworzenia i obróbki stali, produkcją rur czarnych i ocynkowanych, profili okiennych, produkcją i montażem zbrojeń budowlanych oraz transportowych. Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint