Wyniki
Zamknij

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  • Kup stal, znajdź produkt, wyszukaj firmę
  • Usługi
   Usługi
  • Produkty
   Produkty
  • Firmy
   Firmy
  • Internetowa giełda długów

  Czas pomyśleć o rozwoju

  Większość zaplanowanych na 2009 r. projektów inwestycyjnych trafiła do szuflady. Obecnie na nowo się im przyglądamy – mówi Wiesław Mieczkowski, prezes spółki MG Murbet.

  Jesteśmy w połowie ostatniego kwartału tego roku. Czy dziś można już powiedzieć, że negatywny trend w gospodarce oraz samej branży stalowej się odwraca?

  W tej części branży, która związana jest z dystrybucją i przetwórstwem wyrobów płaskich odbicie koniunktury nastąpiło już w połowie roku. Od tego momentu do dziś ceny blach systematycznie rosną. Oczywiście sytuacja daleka jest od stanu, jakiego byśmy oczekiwali, jednak z pewnością druga połowa roku to okres wychodzenia branży z kryzysu. Zauważalny jest wzrost zapotrzebowania na stal, szczególnie wyroby płaskie. Tendencja ta powinna się utrzymywać w kolejnych miesiącach, a od czerwca 2010 r. branża może liczyć na dynamiczny rozwój.
  Wcześniej jednak czeka nas tradycyjne zimowe ograniczenie popytu. Chciałbym wyrazić nadzieję, że producenci wyrobów płaskich poważnie zastanowią się zanim podejmą decyzję o obniżce cen; aby w pogoni za pojedynczymi zamówieniami nie zainicjowali kolejnego załamania na rynku. Chaotyczne i często niezrozumiałe działania producentów zazwyczaj powodują ograniczenie zamówień ze strony dystrybutorów, którzy wolą konsumować własne zapasy. Wzrasta też aktywność rynku w poszukiwaniu surowca z alternatywnych źródeł. Trzeba pamiętać, że średni poziom zapasów zgromadzonych przez przetwórców i dystrybutorów (a po okresie wzrostu cen jest on z reguły wysoki) zaspokaja ich wielomiesięczne potrzeby; łączna wielkość wspomnianych zapasów stanowi kilkumiesięczne zdolności produkcyjne niejednej huty.
  Najbardziej oczekiwanym przez rynek rozwiązaniem jest stabilizacja polityki sprzedażowej producentów. Skorzystają na tym oni sami, jak i dystrybutorzy, przetwórcy oraz odbiorcy końcowi wyrobów stalowych. 

  Jaki był 2009 rok z punktu widzenia spółki MG Murbet? Czy kryzys mocno odbił się na waszych wynikach?

  Po pierwszym półroczu ilościowy spadek sprzedaży spółki wyniósł 20 proc. Szacujemy, że w całym roku będzie to ok. 15 proc. Bardzo prawdopodobne, że mimo złej sytuacji na rynku na koniec 2009 r. odnotujemy kilkumilionowy zysk netto.
  Nie oznacza to, że kryzys nas nie dotknął. Szczęśliwie jednak udało się nam dokonać zmian w funkcjonowaniu firmy, które dostosowały ją do aktualnej sytuacji na rynku. Obcięliśmy zbędne koszty, uporządkowaliśmy też podstawowe procesy działalności, np. te związane z wyceną oferowanych przez nas wyrobów. Co ważne utrzymaliśmy poziom zatrudnienia. Spadły jednak wyraźnie nakłady na inwestycje. W 2008 r. na ten cel wydaliśmy ponad 16 mln zł, w tym roku będzie to jedynie kilka milionów złotych. Większość zaplanowanych projektów trafiła do szuflady. Obecnie na nowo się im przyglądamy i na przełomie roku zdecydujemy, które z inwestycji i kiedy zostaną zrealizowane. Planowane projekty dotyczą głównie rozbudowy parku maszynowego oraz rozwinięcia produkcji nowych wyrobów.

  MG Murbet jest jednym z największych niezależnych serwisów stalowych w Polsce. Jakie są, Pana zdaniem, perspektywy dla tego typu zakładów?

  Coraz więcej wyrobów płaskich sprzedawanych w Polsce trafia na rynek w formie przetworzonej. Oznacza to, że przeszły przez stalowe centra serwisowe (SCS). Potencjał rozwoju tego typu zakładów jest spory. SCS inwestują w profesjonalne linie do przetwarzania stali, których zdolności przewyższają potrzeby pojedynczych klientów. Tym samym zwiększają swoją konkurencyjność. W efekcie końcowym odbiorcom nie opłaca się zajmować przetwórstwem na własną rękę.
  Polski rynek SCS nie jest nazbyt rozdrobniony. Działa na nim kilka znaczących serwisów oraz kilka mniejszych podmiotów. Dzieje się tak dlatego, gdyż uruchomienie centrum serwisowego blach wiąże się ze znaczącymi nakładami na inwestycje. Poza tym dochodzą koszty związane z utrzymywaniem stosunkowo wysokich stanów magazynowych, tak aby zapewnić szybką realizację zamówień składanych przez klientów.
  Nie wszystkie firmy są w stanie sprostać tym wyzwaniom. Tym bardziej, że moce przerobowe rodzimych centrów serwisowych znacznie przekraczają potrzeby rynku. Dlatego niewykluczone, że nasz sektor ulegnie jeszcze większej konsolidacji. Nie sądzę jednak, żeby do przejęć dochodziło teraz, gdy wszyscy odczuwają skutki kryzysu. W takich warunkach trudno o porozumienie między kupującym a sprzedającym.

  Waszymi odbiorcami są firmy przemysłowe z branży motoryzacyjnej, metalowej, budowlanej, AGD. Przedsiębiorstwa te najbardziej ucierpiały z powodu kryzysu…

  To prawda. Odbiło się to również na naszej działalności. Najgorszy pod względem zamówień był przełom 2008 i 2009 r. Spadły one w tym czasie nawet o połowę. Trudny był także pierwszy kwartał tego roku. Jednak od lipca popyt powoli, ale systematycznie rośnie. Uważam, że po okresie zimowym dynamika wzrostu popytu ulegnie znacznej poprawie, a z końcem 2010 roku rynek się odbuduje.

  Czy któraś z branż jest pod tym względem liderem?

  Trudno znaleźć jakiekolwiek prawidłowości, które odnosiły by się do całych sektorów gospodarki. W każdej firmie sytuacja jest inna. Są podmioty, które utraciły niemal wszystkie dotychczasowe zamówienia, a inne, z tej samej branży, zachowały swój portfel w 100 procentach.

  Rozmawiał: Andrzej Michalski-Stępkowski

  Informacje o firmie
  Działający od 2001 r. MG MURBET to jeden z największych przetwórców blach w Polsce. Moce przerobowe zakładu sięgają 200 tys. ton rocznie. Spółka produkuje m.in. taśmy, formatki i przygotówki cięte na wymiar. Wyroby te powstają z blach stalowych zimno- i gorącowalcowanych, ocynkowanych, powlekanych oraz aluminiowych. MG MURBET zajmuje się również produkcją, stosowanych w budownictwie, profili do suchej zabudowy. 
   

  Prześlij innym
  Projekt i realizacja: direktpoint